Paul Crognale,

PORTRET INŻYNIERA DŹWIĘKU - CHRIS JOJO

Chris Jojo ma pracę, której wielu ludzi może zazdrościć… Jako „starszy projektant dźwięku oraz główny inżynier rejestrowania dźwięku” w Codemasters Games, czas w pracy spędza zazwyczaj na wynajmowaniu torów wyścigowych na całym świecie i nagrywaniu samochodów od bardzo rzadkich po samochody F1 i rajdowe.

Jeśli to czytacie i nie jesteście graczami (tak jak ja), świat gier radykalnie się zmienił od czasów Sonic The Hedgehog & Streetfighter II – to moje ostatnie doświadczenia związane z grami. Według Wikipedii średni koszt produkcji gier wideo powoli wzrastał z 1-4 mln USD w 2000 r. do ponad 5 mln USD w 2006 r., a następnie do ponad 20 mln USD w 2010 roku. Nic więc dziwnego, że całe grupy projektantów dźwięku i reżyserów filmowych zmierzają do branży gier.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia udało nam się spotkać z Chrisem Jojo, podczas gdy był on w trakcie nagrywania bardzo rzadkiego samochodu grupy B - Lancia 037 Evoluzione II - do nadchodzącej gry DiRT Rally 4. Do tego czasu spędził tygodnie próbując wytropić kogoś, kto jest właścicielem samochodu, który musi nagrać. Gdy mu się to uda, włącza urok osobisty w celu przekonania wspomnianego właściciela do wypożyczenia samochodu w celach nagrania go (nie zawsze mu się to udaje!). Rejestrowanie odgłosów samochodu wiąże się z całodziennym przygotowaniem, ponieważ w grę wchodzi użycie wielu mikrofonów, niezwykle długie okablowanie, a jak widać poniżej, mnóstwa taśmy gaffer...

Obejrzyj wideo poniżej, aby zobaczyć, z czego skorzystał Chris podczas tej konkretnej sesji nagraniowej...

Sfilmowaliśmy także znacznie dłuższą rozmowę z Chrisem na temat nagrywania i projektowania dźwięku w komfortowym otoczeniu centrali Codemasters UK. Zasubskrybuj Sound Hub klikając na poniższy link i bądź pierwszym, który otrzyma aktualizacje tego projektu.

O autorze:

Paul Crognale

Paul is Retail Marketing Manager for the UK, and also assists with Artists Relations. In his spare time, he is an avid collector of vinyl and runs a couple of record labels of his own. He also has a ‘peach’ or potentially ‘pink’ coloured bike – this fact is the source of much amusement to his colleagues.