Paul Crognale,

Chris Jojo ma pracę, której wielu ludzi może zazdrościć… Jako „starszy projektant dźwięku oraz główny inżynier rejestrowania dźwięku” w Codemasters Games, czas w pracy spędza zazwyczaj na wynajmowaniu torów wyścigowych na całym świecie i nagrywaniu samochodów od bardzo rzadkich po samochody F1 i rajdowe.

Jeśli to czytacie i nie jesteście graczami (tak jak ja), świat gier radykalnie się zmienił od czasów Sonic The Hedgehog & Streetfighter II – to moje ostatnie doświadczenia związane z grami. Według Wikipedii średni koszt produkcji gier wideo powoli wzrastał z 1-4 mln USD w 2000 r. do ponad 5 mln USD w 2006 r., a następnie do ponad 20 mln USD w 2010 roku. Nic więc dziwnego, że całe grupy projektantów dźwięku i reżyserów filmowych zmierzają do branży gier.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia udało nam się spotkać z Chrisem Jojo, podczas gdy był on w trakcie nagrywania bardzo rzadkiego samochodu grupy B - Lancia 037 Evoluzione II - do nadchodzącej gry DiRT Rally 4. Do tego czasu spędził tygodnie próbując wytropić kogoś, kto jest właścicielem samochodu, który musi nagrać. Gdy mu się to uda, włącza urok osobisty w celu przekonania wspomnianego właściciela do wypożyczenia samochodu w celach nagrania go (nie zawsze mu się to udaje!). Rejestrowanie odgłosów samochodu wiąże się z całodziennym przygotowaniem, ponieważ w grę wchodzi użycie wielu mikrofonów, niezwykle długie okablowanie, a jak widać poniżej, mnóstwa taśmy gaffer...

Obejrzyj wideo poniżej, aby zobaczyć, z czego skorzystał Chris podczas tej konkretnej sesji nagraniowej...

Sfilmowaliśmy także znacznie dłuższą rozmowę z Chrisem na temat nagrywania i projektowania dźwięku w komfortowym otoczeniu centrali Codemasters UK. Zasubskrybuj Sound Hub klikając na poniższy link i bądź pierwszym, który otrzyma aktualizacje tego projektu.

Paul Crognale

Paul is Retail Marketing Manager for the UK, and also assists with Artists Relations. In his spare time, he is an avid collector of vinyl and runs a couple of record labels of his own. He also has a ‘peach’ or potentially ‘pink’ coloured bike – this fact is the source of much amusement to his colleagues.