Thames Audio podczas Lord Mayor’s Show używa systemów bezprzewodowych Shure pokonując obecne granice

O produkcie PSM 900:

W celu rozwiązania problemów z okablowaniem Shure Distribution wyposażył nas w parę systemów osobistego odsłuchu dousznego PSM-900 IEM, które miały pełnić funkcję głównego i zapasowego nadajnika.

Pete Cox, Thames Audio

Zapewnienie dźwięku na żywo w przypadku dużych imprez plenerowych może często sprawiać wiele przeszkód logistycznych – zwłaszcza w przypadku, gdy wydarzeniem tym jest londyński Lord Mayor's Show. Obchody tego święta to 6000 parad ulicznych, w tym orkiestr marszowych, platform pływających i powozów, po których następują występy na żywo nad Tamizą. W przypadku Lord Mayor's Show w 2010 roku muzyka na żywo była realizowana z pływającej sceny na środku Tamizy.

Tę coroczną imprezę uzupełnia spektakularny pokaz fajerwerków, który podziwiają setki tysięcy londyńczyków oraz turystów znajdujących się po obu brzegach Tamizy, między mostami Waterloo a Blackfairs.

 

W przypadku tej imprezy z 2010 roku, Pete Cox z Thames Audio został poproszony o zaprojektowanie systemu dźwiękowego, który nie tylko zapewniłby dźwięk na rozległym terenie, ale także mógłby pokonać logistyczne ograniczenia bardzo ruchliwej stolicy, co Pete objaśnia z przyjemnością…

„W tym roku organizator imprezy Rob Mills chciał nieco innego podejścia do strony audio tego wydarzenia. Tradycyjne instalacje dźwiękowe składały się z szeregu masztów z głośnikami, które były rozmieszczone na całej długości brzegu rzeki. Wymagało to wielu godzin instalacji i dużego zaangażowania pokaźnego zespołu techników. Sam teren imprezy przekracza granicę czterech lokalnych władz, tak więc stworzenie metody, która byłaby do zaakceptowania przez wszystkie zainteresowane strony może przyprawiać o ból głowy.”

„Rozwiązaniem było zastosowanie systemu rozproszonego, który będzie zainstalowany na pływających pontonach i zakotwiczonych w określonych miejscach wzdłuż rzeki. Oznaczało to, że musieliśmy jedynie współpracować z jedynym gospodarzem tego terenu – Urzędem Portowym w Londynie –, który kontroluje działania na rzece.”

„Cały system może być postrzegany jako trzy oddzielne obszary. W pierwszej kolejności potrzebowaliśmy zapewnić ścieżkę sygnału z pływającej sceny do miejsca kontroli na pokładzie okrętu HMS Welington. Z tego punktu musieliśmy doprowadzić dźwięk do pontonów z głośnikami, które znajdowały się na drugim brzegu rzeki w odległości do 400 metrów. W tym przypadku oznaczało to, że tradycyjne połączenia z użyciem przewodów po prostu nie były brane pod uwagę.”

„W celu rozwiązania problemów z okablowaniem Shure Distribution wyposażył nas w parę systemów osobistego odsłuchu dousznego PSM-900 IEM, które miały pełnić funkcję głównego i zapasowego nadajnika. Jedną z cech PSM-900 jest to, że pozwala on utworzyć połączenie typu punkt-z-punktem z odbiornikiem UHF-R.”

Tak więc w każdej pozycji głośnika umieściliśmy rack ze wzmacniaczem z odbiornikiem Shure UR4D, który dał nam możliwość dystrybucji sygnału na całym obszarze pracy systemu nagłośnieniowego bez obawy o okablowanie. Oprócz tego, dostęp do wszystkich kontrolerów systemu był możliwy za pośrednictwem sieci bezprzewodowej, co pozwalało nam na umieszczenie inżynierów w kluczowych miejscach odsłuchu z bezpośrednim sterowaniem poziomu wzmocnienia systemu, korekcji barwy, czasu opóźnienia sygnału itd.”

„Kolejną przeszkodą było to, że ze względu na ruch na rzece, pontony z głośnikami mogły być ustawione dopiero 15 minut przed rozpoczęciem imprezy. Z uwagi na tak mały margines służący rozwiązaniu ewentualnych problemów systemy Shure były oczywistym wyborem, ponieważ niezawodność ich działania nie ma sobie równych.”

„Z tego względu, że pontony były holowane rzeką z Docklands, byłem w łączności radiowej z inżynierami na ich pokładzie i mieli czyste fale radiowe z odległości około jednej mili. Uwzględniając fakt, że potrzebujemy przesłać sygnał do pontonów, które będą znajdować się w odległości kilkuset metrów, natychmiast wiedzieliśmy, że siła sygnału nie będzie problemem.”

„Całe wydarzenie miało doskonały przebieg. Główna część imprezy trwała około dwóch godzin, a systemy Shure działały przez cały czas bez żadnych problemów. Jako dawni użytkownicy wielu połączeń o mocy 1-go wata byliśmy pod wrażeniem siły i jakości dźwięku.”

„Sprzęt Shure brzmi znakomicie i jest bardzo prosty w skonfigurowaniu, dzięki czemu nasze życie jest bardzo łatwe. Mając do dyspozycji sprzęt o tej jakości mamy pewność, że będziemy mogli łatwo przekraczać kolejne granice podczas przyszłych wydarzeń.”