Lenny Kravitz

Po 25 latach opierania się systemom bezprzewodowym, jestem wreszcie wolny od moich ukochanych przewodów bez poświęcania organicznego brzmienia mojej gitary i moich wzmacniaczy.

O produkcie Axient:

Dosłownie nie mieliśmy żadnych problemów technicznych z systemem. Ale w przypadku Lenny’ego zawsze wraca się do dźwięku. Lenny nigdy nie zdecydowałby się na rozwiązanie bezprzewodowe, chyba że system nie zmieniłby nic w brzmieniu, nad którym tak ciężko pracował. Shure Axient zrobił to dla niego.

Alex Alvarez, technik gitarowy Lenny’ego

W ciągu całej swej kariery Lenny Kravitz zawsze zwracał szczególną uwagę na brzmienie swojej gitary. „Ciężko pracuje nad tym, aby wszystko było w porządku, a zwłaszcza jego gitara.” - mówi Alex Alvarez, technik gitarowy Lenny’ego od 23 lat. „On jest niezwykle skrupulatny w odniesieniu do swojego brzmienia, dlatego też nigdy wcześniej nie korzystał z rozwiązań bezprzewodowych. Za każdym razem, gdy coś próbowaliśmy, nigdy nie spełniało to jego oczekiwań.”

„Wszystko zaczęło się od rozmowy z Lennym,” opowiada Alex. „Pojawił się temat rozwiązania bezprzewodowego dla gitary i powiedziałem mu, że istnieje system, który warto byłoby sprawdzić. Powiedział „Już tego próbowaliśmy wcześniej. Chciałbym to mieć, ale dobrze wiesz, że jeśli nie będzie dobrze brzmieć, nie zamierzam w to wchodzić.” Więc zadzwoniłem do Lance’a z Tour Supply, aby zorganizować prezentację.”

Podczas prób, które odbywały się w Miami, Lance Wascom, dyrektor generalny w firmie Tour Supply miał dwa dni na przygotowanie prezentacji sprzętu. „Pokazaliśmy dwa systemy Shure, Axient oraz ULX-D, a także rozwiązania dwóch innych czołowych firm,” mówi Lance. „Wszystko musiało odbyć się szybko i sprawnie, więc poleciałem do Miami, aby przygotować demonstrację. Jako że Lenny oraz Alex to świetni klienci, naprawdę chcieliśmy zaoferować możliwie najwyższy poziom wsparcia.”

Axient był systemem, który Alex Alvarez miał na oku od samego początku. „Słyszałem o nim, zarówno od firmy Shure, jak i innych techników gitarowych” - zauważa. „Fakt, że system sam potrafi wykryć zakłócenia i zmieniać częstotliwości transmisji sprawiał, że był on dla mnie bardzo atrakcyjny, ale też wiedziałem, że jeśli dźwięk nie będzie idealny dla uszu Lenny'ego, pozostanie on przy swoim przewodzie. Ale skoro już używamy odsłuchu dousznego Shure PSM® 1000, pomyślałem, że warto tego spróbować.”

Podczas pierwszego dnia prób Kravitz nie był obecny, dlatego też jego długoletni gitarzysta i współkompozytor – Craig Ross, przeprowadził pierwsze testy. „Craig był pod wrażeniem dźwięku i powiedział: „Człowieku, Lenny musi to przyklepać.” Tak więc przygotowaliśmy dwa kolejne urządzenia dla Lenny’ego do testów na następny dzień. Był on pod ich wielkim wrażeniem, zarówno jakości dźwięku, jak również technologii.”

Zapytany o komentarz na temat wyboru przez niego systemu gitarowego Shure Axient, Lenny Kravitz stwierdził „Po 25 latach opierania się systemom bezprzewodowym jestem wreszcie wolny od moich ukochanych przewodów bez poświęcania organicznego brzmienia mojej gitary i moich wzmacniaczy.”

Kravitz zamówił trzy dwukanałowe systemy Axient: dwa z nich dla siebie, Craiga Rossa oraz basistki Gail Ann Dorsey. W celu pełnego wykorzystania możliwości sieciowej pracy systemu oraz sterowania nim zespół zakupił także urządzenia AXT600 Spectrum Manager oraz ShowLink Access Point.

Posiadając certyfikat Axient, Lance Wascom z Tour Supply podjął się zadania nauczenia ekipy produkcyjnej dostępnych rozwiązań w zakresie rozbudowanych funkcji monitorowania, sterowania i zarządzania częstotliwościami. Wraz z Alexem Alvarezem, Wascom rozmawiał z inżynierem systemu odsłuchu – Joshem Mellottsim o tym, jak najlepiej zintegrować nowe systemy z backlinem Kravitza.

„Kocham tę technologię” - mówi Wascom. „Axient potrafi zadziwić niejednego. Warto zobaczyć ich reakcję, jak system samodzielnie przełącza kanały, a także jak podekscytowany jest inżynier monitoringu, gdy dokonujesz skoordynowania wszystkich wykorzystywanych przez niego częstotliwości w mniej niż minutę... to jest świetna zabawa! Szczególnie cieszy fakt, że masz ogromny i korzystny wpływ na ich codzienną ciężką pracę. Koordynacja częstotliwości oraz monitoring mogą być czasochłonnymi i stresującymi zajęciami. System Axient automatyzuje wiele z nich, co przyczynia się do znacznych oszczędności czasu i pozwala ekipie skupić się na innych zadaniach. W tym sensie Axient może być „wygraną” zarówno dla ekipy, jak również dla zespołu.”

Podczas gdy trzy odbiorniki Axient są umieszczone w rackach każdego zestawu gitarowego oraz basowego, kompletne koncertowe rozwiązanie bezprzewodowe pracuje razem w sieci i jest obsługiwane przez Mellotsiego z pozycji monitorowania. Koordynacja częstotliwości jest obsługiwana przez Axient Spectrum Manager oraz oprogramowanie Shure Wireless Workbench®. Każdego dnia Mellottsi skanuje dostępne częstotliwości i wdraża je dla całego systemu.

„Korzystając z bezprzewodowych mikrofonów, odsłuchu dousznego, a teraz również gitar, mamy obecnie tak dużo częstotliwości, że najlepszym rozwiązaniem jest to, aby jedna osoba zarządzała nimi wszystkimi,” - mówi Alvarez. „W przypadku Axient najbardziej podoba mi się to, że zawsze posiada zapasowe częstotliwości gotowe do wdrożenia, gdy tylko pojawi się jakiś problem. Pamiętam ten pierwszy raz, gdy system zmienił częstotliwości w locie, a na scenie nikt tego nie zauważył. To było niesamowite.”

Alvarez jest również niezwykle zachwycony systemem zasilania akumulatorowego Shure, który jest używany w sześciu nadajnikach Axient, jak także w 11 kanałach odsłuchu dousznego Shure PSM 1000, z którego korzysta cały zespół. „To kolejna ogromna łaska dla nas,” - zachwyca się. „Przy pełnym naładowaniu akumulatorów dostaliśmy o wiele więcej czasu niż w przypadku baterii alkalicznych, a system precyzyjnie monitoruje pozostały czas pracy akumulatora z dokładnością do minuty, tak więc nie ma już niespodzianek. Zwykle wydawaliśmy 10000 dolarów na baterie na każdy etap ważnej trasy, dlatego też nie jest to tylko odpowiedzialny obowiązek do wykonania, ale w pewnym sensie system sam siebie spłaca.

Używając nowych rozwiązań bezprzewodowych na trasie koncertowej Strut Lenny’ego Kravitza w Europie, Alex Alvarez informuje, że systemy gitarowe Shure Axient odniosły totalny sukces. „Dosłownie nie mieliśmy żadnych problemów technicznych z systemem,” - donosi. „Ale w przypadku Lenny’ego zawsze wraca się do dźwięku. Lenny nigdy nie zdecydowałby się na rozwiązanie bezprzewodowe, chyba że system nie zmieniłby nic w brzmieniu, nad którym tak ciężko pracował. Shure Axient zrobił to dla niego.”