Podczas czwartej edycji konkursu dla wokalistów La Voz, której finał został niedawno wyemitowany w hiszpańskiej telewizji, została szeroko wykorzystana technologia bezprzewodowa firmy Shure, w tym systemy odsłuchu dousznego PSM 900 i PSM 1000 oraz systemy mikrofonów bezprzewodowych UHF-R, ULX-D i Axient.

 

O produkcie WWB6:

Solidność systemów Shure i doskonałe zarządzanie za pomocą oprogramowania Workbench 6 zapewniło nam spokój ducha, którego potrzebowaliśmy podczas transmisji, a artyści przez cały czas czuli się komfortowo.

Víctor Ondaro, kierownik inżynierii w Radical Sound

La Voz, który emitowany jest na kanale Telecinco, to hiszpańska wersja „The Voice”, międzynarodowego formatu programu telewizyjnego stworzonego przez holenderskiego producenta telewizyjnego Johna de Mola. Oprócz zakończenia udanego czwartego sezonu, program, podobnie jak wiele jego odpowiedników na całym świecie, stworzył hitową wersję dziecięcą La Voz Kids, w której biorą udział zawodnicy w wieku od 8 do 14 lat. Podczas trwającego kilku tygodni programu setki szczęśliwych piosenkarzy rywalizują ze sobą demonstrując swój talent. Są oni wspierani przez zmieniającą się obsadę celebrytów i artystów, którzy pojawiają się na antenie każdego tygodnia, aby występować i oceniać uczestników.

Firma SBA Radical Sound z siedzibą w Madrycie była odpowiedzialna za dostarczanie infrastruktury audiowizualnej umożliwiającej realizację emitowanego co tydzień programu, który, jak wyjaśnia Víctor Ondaro, kierownik techniczny Radical Sound, łączy w sobie energię koncertu na żywo z dodatkowymi wymaganiami audycji nadawanej w porze największej oglądalności. Potrzebnych było wiele mikrofonów i podjęto decyzję o użyciu mikrofonów bezprzewodowych oraz bezprzewodowego odsłuchu dousznego, aby zapewnić wykonawcom maksymalną swobodę ruchu podczas występów. 

Radical Sound już od dawna przygotowuje specyfikacje systemów bezprzewodowych Shure do pracy o znaczeniu krytycznym, a według Víctora Ondaro, w ostatecznym projekcie systemu zostało wykorzystanych 160 kanałów bezprzewodowych, w tym kanały mikrofonowe, odsłuchu dousznego oraz kanały dla dziennikarzy i komunikacji za kulisami. Ostateczna konfiguracja całego systemu obejmowała 70 nadajników UHF-R (35 jednostek UR1 i 35 jednostek UR2, z różnymi kapsułami, w tym SM58 i KSM9) oraz 16 cyfrowych nadajników ULX-D; w przypadku niektórych odcinków La Voz, które transmitowano na żywo, zastosowano najwyższej klasy systemy bezprzewodowe Axient, aby jeszcze bardziej zwiększyć niezawodność. Artyści występujący gościnnie i sławni trenerzy biorący udział w programie korzystali z systemów odsłuchu dousznego PSM 1000, podczas gdy PSM 900 były używane przez zawodników.

Według Víctora Ondaro systemy Shure użyte podczas produkcji i transmisji czwartej serii La Voz Kids potwierdziły swoją „reputację, niezawodność i jakość”. Podsumowuje: „Solidność systemów Shure i doskonałe zarządzanie za pomocą oprogramowania Workbench 6 zapewniło nam spokój ducha, którego potrzebowaliśmy podczas transmisji, a artyści przez cały czas czuli się komfortowo”.

Trzecia seria La Voz Kids jest obecnie emitowana co tydzień na kanale Telecinco w całej Hiszpanii, a obecnie w centrach handlowych w całym kraju odbywają się wstępne przesłuchania, aby znaleźć przyszłych uczestników piątego sezonu La Voz.