Autor: Robin Hamerlinck,

Przez ponad 20 lat mojego działania w branży IT jedyną stałą okazała się zmiana. Sposoby wykorzystania technologii, narzędzia dostępne dla użytkowników końcowych i infrastruktura zaplecza przeszły wiele zmian i spodziewam się, że w kolejnych latach zmiany te będą nadchodzić w jeszcze szybszym tempie.

Być może jednym z najważniejszych wydarzeń była konwergencja technologii informatycznych z technologią audiowizualną, w tym przenoszenie rozwiązań i wsparcia technologii AV pod nadzór działów IT. Trend w zakresie wideokonferencji i rosnące znaczenie komunikacji i współpracy w przedsiębiorstwach sprawiły, że menedżerowie IT muszą poznać technologie AV. Teraz muszą brać pod uwagę takie czynniki, jak akustyka, oświetlenie, wyposażenie, kolor farby, jakość dźwięku i wszystkie inne elementy, które mają na celu zapewnienie wydajnych konferencji i spotkań.

AV/IT oraz CES

Na najnowszych targach elektroniki oraz nowych technologii CES w Las Vegas zastanawiałem się, jakie zmiany mogą pojawić się w tej przestrzeni w przyszłości i jak mogą one wpłynąć na użytkowników sprzętu AV/IT.

Jedną z rzeczy, która naprawdę zwróciła moją uwagę na targach, było to, jak wielu producentów sprzętu dąży do aktywacji głosowej, automatyzacji i zapewnienia podpowiedzi - wszystko, od inteligentnych okularów i telewizorów po samochody i głośniki było „Wspierane przez Amazon” lub „Wspierane przez Google”.

Wszyscy w branży elektroniki konsumenckiej koncentrują się obecnie na tym, aby ich produkt był połączony z siecią, inteligentny, prosty i intuicyjny w użyciu.

Wyobraź sobie, że możesz zastosować to w przestrzeni AV. Użytkownicy mogliby wejść do pokoju konferencyjnego i poprosić system konferencji audiowizualnych o nawiązanie połączenia. Ten poziom prostoty jest tym, co stało się standardowym oczekiwaniem w życiu osobistym wielu ludzi, więc technologia w miejscu pracy będzie musiała dotrzymać mu kroku.

Jeśli ludzie mogą rozpocząć rozmowę wideo z użyciem swojego smartfona w ciągu kilku sekund, jak mogą poświęcić dziesięć minut próbując skonfigurować system wideokonferencji w biurze?

Modernizacja sali konferencyjnej

Jako branża musimy zastanowić się, w jaki sposób możemy uprościć te doświadczenia i w jaki sposób możemy przybliżyć multimedia oferując intuicyjne, łatwe w użyciu narzędzia. Możliwe, że nie jesteśmy jeszcze na etapie aktywacji głosowej, ale nadal koncentruję się na doświadczeniach użytkowników i staram się zapewnić spójne, niezawodne konferencje dla pracowników Shure na całym świecie.

Oczywiście wiąże się to z wieloma wyzwaniami: różnymi urządzeniami dostępnymi w ponad 500 pokojach, którymi zarządzam, zmianą charakteru miejsca pracy, którym może być domowe biuro, pokój w hotelu, czy też praca w drodze lub w sali konferencyjnej. Jednak pracownicy wciąż muszą być w stanie uczestniczyć w rozmowach audio-wideo o wysokiej jakości. Ważne są też różnice, które tkwią pomiędzy tradycyjnym AV a IT.

Często, gdy przywołany jest integrator AV, aby dokonać wyspecyfikowania pomieszczenia, będzie on rozmawiał z informatykiem i nieuchronnie dojdzie do starcia poglądów dotyczących tego, co należy uważać za najważniejsze priorytety, a także do nieporozumień spowodowanych luką językową.

Podobnie, jeśli zapytasz specjalistów IT o ich mikrofony, jest mało prawdopodobne, że będą mieli dużo do powiedzenia; zapytaj ich, czy chcą poprawić słabą jakość dźwięku podczas rozmów konferencyjnych, a otrzymasz znacznie bardziej wylewną odpowiedź. Jest to niewątpliwie kwestia pozycjonowania, ale należy wyjaśnić, w jaki sposób produkt może rozwiązać problem.

Niwelowanie tej luki i tworzenie wspólnej płaszczyzny, dzięki której będziemy mogli razem poprawić komfort użytkowania, jest czymś, na czym bardzo mi zależy.

Znaczenie wytycznych

Wyzwanie to nie może jednak być zlekceważone. Uważam więc, że ważne jest wprowadzenie pewnych wytycznych z branży IT do AV. Najlepsze praktyki, które stosujemy od lat, jeśli chodzi o komputery, obrazy, wersje kodu i tym podobne, teraz trzeba zastosować do przestrzeni AV.

Na przykład zadbaj o dobre wyposażenie i wprowadź cykl wymiany sprzętu AV. Upewnij się, że masz spójną bazę we wszystkich pomieszczeniach, więc niezależnie od tego, gdzie są ludzie i co robią, będą mieć te same wrażenia. Miej też te same wersje oprogramowania, żeby w razie potrzeby dokonania aktualizacji można było to zrobić bez konieczności opracowywania wielu rozwiązań. Są to wszystkie narzędzia, które stosuję, aby stworzyć bardziej spójne doświadczenie i zwiększyć wsparcie.

Kluczowym elementem w tym przypadku nie jest dokonywanie wyborów pod konkretne pomieszczenie, ale wyborów dotyczących ogólnego doświadczenia.

Integrator AV tradycyjnie rozważałby każdą pojedynczą przestrzeń i projektował instalację, która działa tylko dla konkretnej potrzeby. Chociaż w tamtym czasie mogło to być najlepsze rozwiązanie, trudno jest w ten sposób zagwarantować spójne doświadczenie dla użytkowników. Ujednolicając różne pokoje do jednej standardowej konfiguracji, możesz mieć pewność, że użytkownicy będą mieć pozytywne wrażenia niezależnie od ich lokalizacji.

Zarządzanie zmianą jest tego istotnym elementem, ponieważ zbliżamy się do spójnych punktów końcowych, które pozwalają nam przewidywać lepsze doświadczenia AV.

Nie można zaprzeczyć, że zapewnienie najwyższej jakości dźwięku może być trudne i to raczej się nie zmieni, ale kategoria AV musi podążać za przykładem producentów technologii konsumenckiej i ukryć tę złożoność przed użytkownikiem. Ludzie nie muszą wiedzieć ani nie będą zainteresowani technologią stojącą za ich konferencjami - po prostu trzeba dać im pewność, że będzie ona intuicyjnie działała za każdym razem.

Użytkownicy sprzętu audiowizualnego po prostu chcą i zasługują na to proste, inteligentne doświadczenie, którego wszyscy oczekujemy od naszej technologii.

Robin Hamerlinck

Robin Hamerlinck is Senior Vice President of Information Technology and Chief Information Officer at Shure Incorporated. She has been with Shure since 2007. She is responsible for the Company's technology need, including IT strategic planning, infrastructure development, application systems, network, operations, and security.