Nevil Bounds,

Dyrektor ds. kluczowych klientów w firmie Feltech - Nevil Bounds - omawia wyzwania związane z uzyskaniem dobrego dźwięku w miejscu pracy...

MXW_Lifestyle_Meeting_Gooseneck_1

„Problem polega na tym, że obszary, w których pracujemy, nie są zoptymalizowane pod kątem dźwięku” - wyjaśnia Nevil Bounds, dyrektor ds. kluczowych klientów w firmie Feltech. Nie jest to rzadko spotykana rozmowa w dzisiejszych czasach, ponieważ systemy biur na planie otwartym stają się coraz bardziej popularne, a wszystko, od magazynów po nieużywane pociągi metra, zamienia się w miejsca pracy.

W świecie korporacyjnym duża część skarg dotyczących sprzętu do konferencji audiowizualnych jest związana ze słabym dźwiękiem. Nevil, który dostarcza systemy konferencyjne AV dużym brytyjskim bankom, instytucjom finansowym i kancelariom prawnym, wyjaśnia, że nieważne jak drogie są mikrofony, głośniki i procesory sygnałowe, ponieważ istnieje jeden główny czynnik, który może zrujnować jakość komunikacji: „Słaby dźwięk jest głównym problemem w salach posiedzeń, a głównym winowajcą jest zazwyczaj zła akustyka pomieszczenia. Sala konferencyjna to zwykle uroczy kwadratowy pokój, zwykle oszklony, z mnóstwem twardych powierzchni, przez co ma okropne czasy pogłosu. Obraz na ekranie może wyglądać absolutnie oszałamiająco, ale za to dźwięk może być bardzo słaby - posiadany procesor sygnałowy lub mikrofony, których używasz, prawie nie mają znaczenia. Jeśli pomieszczenie ma długie czasy pogłosu lub instalacje klimatyzacyjne generują szumy, dźwięk nie będzie zadowalający.”

Jest to bardzo ważne w świecie korporacyjnym, ponieważ spotkania w formie konferencji audiowizualnych stają się coraz ważniejsze. „W ciągu ostatnich 20 lat konferencje audio i wideo przeszły z opcjonalnego do niezwykle istotnego narzędzia biznesowego i ogromnym problemem są sytuacje, gdy sprzęt przestaje działać” - mówi. „Oszczędzamy pieniądze na loty, gdy zamiast wysyłać ludzi przez Atlantyk na dwugodzinne spotkanie ten sam cel osiągamy za pomocą wideokonferencji. Jednak nie jest to przyjemne doświadczenie, gdy po drugiej stronie wideokonferencji jest pokój, w którym są duże pogłosy, co powoduje wielkie zmęczenie i sprawia, że bardzo trudno jest wyraźnie usłyszeć, co mówią ludzie.”

Te słabe właściwości akustyczne nie tylko utrudniają naturalny przepływ pomysłów, hamują komunikację i przeszkadzają we współpracy, ale mają również negatywny wpływ na zdrowie pracowników. „Nie ma wątpliwości - słabe dźwięki i szumy w tle są niezwykle męczące, a pod koniec długiego dnia spotkań mogą one naprawdę odcisnąć swoje piętno na poziomie stresu i zdrowiu. Jeśli potrafisz uzyskać odpowiednią akustykę w pomieszczeniu, sprawi to, że wyjdziesz z pracy w znacznie lepszej formie. Dźwięki w tle są bardzo męczące, a projekt pomieszczenia odpowiada za dużą część tych niedogodności.

Wielofunkcyjne miejsca pracy

Nevil często wzdryga się, gdy klient prosi o wielofunkcyjną przestrzeń do pracy, ponieważ zazwyczaj oznacza to konieczność poświęcenia wysokiej jakości akustyki. „Wiem, że nieruchomości są drogie, ale bardzo trudno jest efektywnie wykorzystać przestrzeń do wideokonferencji, spotkań i dużych prezentacji. Często spotykamy sytuacje, w których kilka pokojów zbudowanych jest obok siebie - niektóre są podzielone, inne nie. Między pomieszczeniami dochodzi do przenikania dźwięków, więc mikrofony i procesory sygnałowe w takich okolicznościach już nie mogą wiele zdziałać. Szkoda, gdy na oświetlenie i meble przeznacza się dużo pieniędzy, ale mało uwagi poświęca się temu, jaki jest dźwięk w pokoju. Chciałbym tylko, żeby projektanci rozważali akustykę pomieszczenia na etapie planowania, a trochę więcej czasu i pieniędzy przeznaczonych na ten cel znacznie ułatwi pracę DSP.”

Recepcje

Recepcje są bardzo hałaśliwe, ponieważ często są to miejsca z wysokimi sufitami, o dużym natężeniu ruchu, ekranami wideo i dźwiękiem wybrzmiewającym przez cały dzień, co tylko zwiększa hałas. Nevil komentuje: „Kiedy masz kakofonię w recepcji, trudno jest zlokalizować pochodzenie dźwięku. Każde pomieszczenie stawia własne wyzwania. Nie mówię, że musi brzmieć jak Abbey Road Studios, ale integratorzy i producenci muszą dotrzeć do końcowych użytkowników, projektantów i architektów, aby wyjaśnić, że efekt końcowy jest o wiele lepszy, gdy akustyka jest rozważana na wczesnym etapie projektowania.”

Etykieta dźwiękowa

Nevil uważa, że poza problemami powodowanymi przez słabą akustykę, etykieta związana ze spotkaniami jest również ważnym czynnikiem wpływającym na słabe wrażenia dźwiękowe: „Byłoby wspaniale, gdyby personel był przeszkolony w korzystaniu z urządzeń audiowizualnych, ale kierownikowi działu AV bardzo trudno jest zabrać cenny czas z harmonogramu bardzo zapracowanego dyrektora naczelnego lub prezesa firmy, aby nauczyć ich obsługi sprzętu. Nie jestem w stanie powiedzieć im, że robili to źle przez ostatnie 25 lat, ponieważ najprawdopodobniej pokażą mi, gdzie jest wyjście” - śmieje się. „Bardzo niezręcznie jest powiedzieć komuś, że nie wie, jak używać prostego sprzętu, takiego jak na przykład mikrofon. Musimy znaleźć inne sposoby na poprawę jakości dźwięku.”

Rozwiązania

Istnieją rozwiązania, które pozwalają skorygować złą akustykę pomieszczeń, jednak często wymagają one niesymetrycznego podziału przestrzeni za pomocą tkanin i ruchomych przegród, a te poprawki często zaburzają estetykę pomieszczenia. „Dodanie przegród dźwiękochłonnych i paneli akustycznych do pomieszczenia może zrobić naprawdę dużą różnicę, ale nie wygląda to szczególnie ładnie. Główną troską firmy jest, aby sale konferencyjne wyglądały dobrze i utrzymały wysoki wizualny standard” - zauważa Nevil.

„Ludzie nie korzystają wystarczająco wcześnie z usług konsultantów do spraw akustyki. Trochę więcej czasu spędzonego z oprogramowaniem CAD oraz poświęconego na przygotowanie adaptacji akustycznej na samym początku projektu sprawi, że będzie on o wiele lepszy. Posiadanie na samym starcie satysfakcjonującej przestrzeni do prowadzenia konferencji zawsze będzie bardziej zadowalające niż konieczność wprowadzania w niej poprawek w późniejszym czasie. Wymaga to większego wysiłku, ale czy dostatecznie wcześnie docieramy do architektów i projektantów? Prawdopodobnie nie. W niektórych przypadkach jesteśmy wezwani, gdy głośniki sufitowe są już zainstalowane, a mikrofony ustawione. Często jest za późno, aby rozwiązać problem bez konieczności pójścia na kompromis.”

Kliknij tutaj, aby dołączyć do naszej listy mailingowej i otrzymywać powiadomienia o przyszłych wydarzeniach edukacyjnych Shure. Otrzymasz także do pobrania bezpłatną kopię przewodnika po systemach Shure dla spotkań i konferencji.

Nevil Bounds

Nevil Bounds is a Key Account Director for Feltech. With over 30 years industry experience, Nevil has worked with cutting edge technology throughout his career, from high end automotive applications to Government, corporate and leisure sectors. Nevil has a passion for technology and a flair for helping companies and organisations adapt in order to keep up with the pace of change.