Autor: Andrew Low,

Konferencyjny system multimedialny z dźwiękiem wysokiej jakości, który pozwala ludziom pracować bardziej wydajnie, niezależnie od tego, w jakim znajdują się oni miejscu i współpracować z pracownikami, dostawcami, obecnymi i potencjalnymi klientami na całym świecie, powinien być kluczowym czynnikiem w rozwoju twojej firmy.

Jeśli chodzi o prowadzenie firmy, główne koszty dotyczą zatrudnienia i utrzymania pracowników, zapewnienia powierzchni biurowej oraz podróży. Konferencje multimedialne mogą pomóc w ograniczeniu kosztów związanych z wymienionymi aspektami, przy jednoczesnym stałym zapewnieniu wzrostu i rozwoju firmy. Ograniczenie kosztów oraz czasu potrzebnego na podróże w celu odbywania spotkań już od dawna było wymieniane jako jedna z głównych korzyści zdalnych konferencji. Co należy podkreślić, dobrze zaplanowany i właściwie wykonany system pozwala uzyskać znacznie więcej niż tylko to.

Zostały przeprowadzone badania dotyczące sposobu podejścia do pracy przez pokolenie milenialsów oraz generacji Z. Pokolenia, dla których świat cyfrowy jest czymś naturalnym i w którym dorastali, oczekują natychmiastowego dostępu do tego, czego chcą i gdzie chcą, a pomysł siedzenia w biurze od godziny 9 do 17 każdego dnia jest zupełnie abstrakcyjny.

Według najnowszych badań Forbesa, pracownicy pokolenia Z oceniają elastyczność miejsca pracy jako ważniejszą od takich tradycyjnych korzyści jak opieka zdrowotna, przy czym milenialsi stawiają je na tym samym poziomie. Ale nie tylko to. Jako pokolenia, które dorastały korzystając z technologii, oczekują od ich miejsc pracy, że będą zapewniać takie same rozwiązania, będą wyposażone w zestawy, które pomagają w komunikacji, współpracy oraz rozwoju.

Nie można zaprzeczyć, że wiele miejsc pracy łączy ideały tych młodszych generacji przez inwestowanie w technologie w celu umożliwienia elastycznej pracy i wydaje się, że ma to pozytywny efekt na wyniki biznesowe. W ubiegłym roku firma Vodafone przeprowadziła jedno z największych tego typu badań o zasięgu globalnym, obejmującym 8000 pracowników na trzech kontynentach, aby dowiedzieć się więcej o ich nawykach pracy. Okazało się, że 75 procent firm na całym świecie wprowadziło elastyczne zasady pracy, aby umożliwić pracownikom elastyczny dobór godzin pracy i zapewnić możliwość korzystania z najnowszych technologii, aby mogli pracować w domu lub w podróży. Badanie – Elastyczność: przyjaciel czy wróg? – pozwoliło stwierdzić, że respondenci zdecydowanie wierzyli, że wydajność została zwiększona w wyniku zastosowania elastycznej pracy. Około 61 procent badanych powiedziało, że zyski ich firmy zwiększyły się. 83 procent respondentów zauważyło poprawę wydajności, a 58 procent wierzy, że elastyczna polityka pracy ma pozytywny wpływ na reputację ich firmy.

Elastyczne przestrzenie robocze są często bardziej atrakcyjne dla potencjalnych pracowników, a przeprowadzone badania wskazują, że interakcja i lojalność pracowników wzrasta, gdy są one oferowane. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że w przypadku każdej firmy, która oferuje elastyczne rozwiązania pracy, kluczowa staje się możliwość pozostawania w kontakcie ze współpracownikami oraz utrzymywania ich relacji biznesowych. I chociaż efektywne systemy konferencyjne niewątpliwie mogą przynieść korzyści finansowe, skuteczność biznesowa jest często niedostrzeganą zaletą efektywnych konferencji. Po przygotowaniu i uruchomieniu systemu konferencyjnego AV spotkania mogą odbywać się w każdym momencie, gdy pojawi się taka potrzeba i nie trzeba czekać, aż wszyscy uczestnicy pojawią się w tym samym miejscu. Takie rozwiązanie może znacznie przyspieszyć podejmowanie decyzji i pomóc w budowaniu relacji, ponieważ o wiele łatwiej spotykać się regularnie, w sposób formalny lub nieformalny. W podobny sposób, gdy współpracujące ze sobą zespoły są często rozrzucone po całym świecie, spotkania mogą odbywać się w dowolnym miejscu z niewielkim wysiłkiem i bez zbędnego zamieszania.

Ponadto, jeśli wybrany system konferencyjny AV posiada intuicyjne rozwiązania sterowania i pracuje z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury sieciowej, może być on szybko uruchomiony, a jego działanie będzie dla użytkowników łatwe do przyswojenia. Uwzględniając dane statystyczne mówiące, że uczestnicy mogą poświęcić ponad 10 minut na przygotowanie konferencji AV za każdym razem, gdy korzystają oni z systemu, to zainwestowanie w łatwą w obsłudze platformę pozwoli zaoszczędzić czas, zwiększyć wydajność i zbudować większą akceptację dla niej u użytkowników.

Chociaż wszystko to może wydawać się bardzo łatwe do osiągnięcia w prawie każdej firmie, to aby uzyskać tak korzystne wyniki ważne jest, aby firma zainwestowała w odpowiednią infrastrukturę i zastosowała systemy, które pozwolą działać pracownikom w sposób naturalny i efektywny, bez względu na to, gdzie oni się znajdują. Dodatkowo te systemy muszą być niezawodne i łatwe w użyciu, aby pracownicy w każdym wieku oraz o różnych umiejętnościach byli skłonni z niego korzystać.

Tak jak użytkownicy nie będą dłużej akceptować ziarnistych obrazów, długiego buforowania i sygnałów, które zrywają się, nie będą też akceptować dźwięku niskiej jakości. To oznacza, że mikrofony oraz głośniki muszą być brane pod uwagę jako jedne z kluczowych elementów systemu. Na przykład, jeśli chodzi o mikrofony, to mniejsze i smukłe modele będą bardziej mniej rzucać się w oczy i będą bardziej estetyczne, co może być dużą zaletą dla użytkowników. Mikrofony sufitowe przenoszą całość na wyższy poziom. Gdy są prawidłowo rozmieszczone i zainstalowane, sprawiają, że mówcy nie muszą skupiać się na jednym centralnym mikrofonie, dzięki czemu mogą oni zachowywać się bardziej naturalnie podczas połączenia, przy jednoczesnym zapewnieniu przekazywania wszystkich istotnych treści. Mikrofony, które izolują niepożądane szumy, takie jak dudnienie instalacji klimatyzacyjnych (HVAC) oraz szelest papieru, zapewniają użytkownikom wyższy poziom skuteczności oraz uznanie dla systemu.

Jednak wysokiej jakości mikrofony to nie jedyne elementy, które powinniśmy brać pod uwagę. Musimy też znaleźć czas na wybór właściwych dla danego pomieszczenia głośników, a co również bardzo istotne, upewnienie się, że są one umieszczone we właściwych miejscach, z uwzględnieniem kształtu oraz stylu pomieszczenia. Konfiguracja przygotowana dla małego pokoju przeznaczonego do czatów praktycznie zawsze nie będzie efektywna w przypadku dużej sali konferencyjnej lub przestrzeni o planie otwartym. To oznacza, że należy dobrze zastanowić się, w jaki sposób system będzie używany, kto będzie z niego korzystać i jakie korzyści chce osiągnąć firma dzięki tej inwestycji, zanim dany zestaw zostanie wybrany i zainstalowany. Gdy odpowiemy na te pytania, będzie o wiele łatwiej przygotować system, który będzie działać zgodnie z naszymi potrzebami i będzie naprawdę efektywny, a nie tylko będzie dobrze wyglądać w sali konferencyjnej.

Efektywne konferencje multimedialne są produktywne, wciągające i zacieśniające współpracę, a właściwa technologia zapewni to na każdym spotkaniu.

Andrew Low

Andrew is Systems Marketing Manager for the UK. When not focussing on installed audio, he can be found in the basements of London pubs playing his guitar, badly. A London resident for ten years, Andrew took the leap across the pond after studying at the School of Audio Engineering’s NYC campus. He still struggles to understand the local “language”.