Vives University College, w belgijskiej Flandrii zatrudnia ponad 1200 osób i ma ponad 13000 studentów uczących się w pięciu kampusach we Flandrii Zachodniej: w Brugii, Courtray, Ostend, Roulers i Thourout.

W kampusie w Roulers przebywa łącznie 1000 studentów, a w ostatnim czasie zdecydowano się całkowicie ulepszyć znajdujący się w nim bezprzewodowy system mikrofonowy. Po dokonaniu testów i ogłoszeniu przetargu, władze uniwersytetu wybrały Shure Microflex Wireless, który zostanie dostarczony przez firmę zajmującą się instalacjami sprzętu multimedialnego Deltavox Projects z Brugii.

Przedstawione przez Uniwersytet wymagania dotyczyły nowego systemu bezprzewodowego, który byłby łatwy w obsłudze, ale równocześnie zapewniał doskonałą jakość dźwięku oraz bezproblemowe działanie bez zakłóceń. Zwycięski system powinien posiadać wbudowane akumulatory w przypadku nadajników (w związku z obawami dotyczącymi żywotności źródeł zasilania w przypadku poprzednich systemów używanych w kampusie) i powinien być łatwy do rozbudowy w przyszłości.

Lokalny dostawca Deltavox otrzymał zadanie znalezienia odpowiedniego rozwiązania. Zaproponował ona system Microflex Wireless, który spełnia wszystkie kryteria przedstawione przez Uniwersytet.

Sale seminaryjne i wykładowe zostały wyposażone w dwukierunkowe punkty dostępowe (Access Point Transceiver MXWAPT), a pojedyncze lub podwójne zestawy nadajników składają się w każdym z przypadków z mikrofonu ręcznego, bodypacka z zestawem nagłownym i dopasowanymi do nich stacjami ładowania (MXWNCS). Mównice w salach wykładowych zostały wyposażone w przewodowe mikrofony Microflex z gęsią szyją.

Johan Missault, Dyrektor Naczelny Deltavox przyznaje, że jego firma była nowicjuszem w zakresie systemu Shure Microflex Wireless. Jednakże, jak wyjaśnia „ze względu na ogólne właściwości systemu oraz możliwość działania w systemie DECT zdecydowaliśmy, że będzie to najlepsze rozwiązanie”. Istotną rolę odegrał również fakt, że ten system zapewnia także możliwość jego rozbudowy w przyszłości. System MXW posiada opcje rozbudowy o dwa, cztery lub osiem kanałów, aż do maksymalnie 80 kanałów, dzięki czemu w przyszłości bez żadnych problemów pozostałe sale wykładowe mogą być również wyposażone w rozwiązanie Microflex Wireless.

Od momentu zainstalowania i zgodnie z oczekiwaniami nowy system bezprzewodowy działał bez żadnych zakłóceń, co jest wynikiem obecności w MXW rozwiązania automatycznej koordynacji częstotliwości zapewniającego stałe wykorzystywanie czystego i pozbawionego zakłóceń pasma radiowego. Nadajniki z wyładowanymi akumulatorami są też sprawą przeszłości dzięki zaawansowanemu rozwiązaniu wykorzystującemu akumulatory litowo-jonowe MXW, których czas ciągłej pracy wynosi aż dziewięć godzin, a czas pełnego ładowania to zaledwie dwie godziny. Status ładowania jest cały czas prezentowany na stacji ładowania. Zabezpieczenie przed przeładowaniem zapewnia wydłużenie żywotności akumulatora.

Pracownicy dydaktyczni uniwersytetu są bardzo zadowoleni z zainstalowanego systemu, ponieważ jest on niezwykle łatwy w użyciu: korzystanie z mikrofonu bezprzewodowego sprowadza się do podniesienia nadajnika ze stacji ładowania oraz wciśnięcia przycisku push-to-talk. Bardziej zaawansowane ustawienia systemu mogą być zmieniane przez administratorów systemu za pośrednictwem łatwego w obsłudze graficznego interfejsu użytkownika MXW opartego na przeglądarce internetowej.

Według opinii administratorów systemów AV oraz IT Uniwersytetu Vives obecny system jest również łatwiejszy w utrzymaniu niż poprzednia infrastruktura, co pozwala im na bardziej efektywną pracę.

O produkcie Microflex Wireless:

Naszym celem było to, abyśmy nie mieli więcej problemów z naszymi systemami bezprzewodowymi i jesteśmy bardzo zadowoleni z tej instalacji. Wcześniej, każdego tygodnia musiałem chodzić do sal lekcyjnych w celu zmian ustawień i upewnieniu się, że system będzie pracować poprawnie. Od momentu, gdy jest zainstalowany nowy system, ani razu nie byłem wzywany do sal wykładowych z tego powodu.

Andres Clauw, Kierownik działu AV oraz IT na Uniwersytecie Vives