W celu rozbudowy systemu nagłośnieniowego w popularnym berlińskim kościele Memorial Church wiodący w branży inżynierowie potrzebowali systemu bezprzewodowego, który mógłby bezproblemowo współpracować z istniejącą infrastrukturą Dante. System ULX-D w pełni spełniał te kryteria.

O produkcie ULX-D:

ULX-D przyszedł mi na myśl już na samym początku, nie tylko ze względu na istniejącą w tej świątyni infrastrukturę Dante, ale głównie z tego powodu, że ULX-D jest jedynym systemem, który potrafi w pełni wykorzystać możliwości Dante.

Rainer Zincke, właściciel firmy Church & Sound

Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma (Memorial Church) jest bardzo popularnym kościołem w Berlinie, w którym odbywa się kilka nabożeństw w ciągu dnia, a także miejscem, w którym często organizowane są koncerty muzyki klasycznej.

Z tego też powodu, wymagania dotyczyły zapewnienia takiego systemu nagłośnieniowego, który byłby w stanie zapewnić pełną i satysfakcjonującą transmisję dźwięku. W roku 2013, w ramach kompletnego programu renowacji Kościoła Pamięci, Rada Parafialna poprosiła inżyniera Rainera Zincke’a, właściciela firmy Church & Sound z Berlina, która specjalizuje się w opracowywaniu i instalowaniu systemów dźwiękowych w świątyniach, o przygotowanie projektu i zainstalowanie nowego systemu nagłośnieniowego, który będzie sterowany za pośrednictwem sieci Dante.

Zincke zdecydował, że mikrofonowy system bezprzewodowy będzie użyty jako część nowego systemu nagłośnieniowego przeznaczonego do wzmacniania i reprodukcji głosu, śpiewu oraz akompaniamentu muzycznego. Do tego celu wybrał on sieciowy cyfrowy system bezprzewodowy Shure ULX-D. Zincke wyjaśnia swój wybór tym, że systemy ULX-D w pełni wykorzystują możliwości sieci Dante. Firma Church & Sound zainstalowała dwa poczwórne odbiorniki Shure ULXD4Q Quad w kościele, które obsługują cztery mikrofony ręczne ULXD2 z główkami Beta 87C oraz cztery nadajniki bodypack ULXD1 ze współpracującymi z nimi mikrofonami lavalier oraz nagłownymi.

W Kościele Pamięci odprawiane są przynajmniej trzy nabożeństwa w ciągu dnia w ośmiokątnej kaplicy o wysokości 31 metrów. Kościół jest również miejscem, w którym odbywają się koncerty, widowiska teatralne, jasełka oraz inne przedstawienia artystyczne. Obecnie podczas wszystkich tych wydarzeń wykorzystywany jest system ULX-D.

„Z tego właśnie powodu cała zastosowana tutaj technologia, włączając w to mikrofonowy system bezprzewodowy, musi mieć możliwość łatwego przełączenia sposobu pracy. System nagłośnieniowy ustawiony pod kątem obsługi głosu mówionego powinien mieć możliwość bardzo szybkiego i automatycznego przełączenia do obsługi koncertu muzycznego, po prostu wybierając inny preset ustawień miksera” konkluduje Zincke. „Nadajniki ULX-D są idealnym rozwiązaniem w takim przypadku – mogą one bez żadnych problemów pracować cały dzień dzięki ich inteligentnym akumulatorom litowo-jonowym. Nie musimy nawet myśleć o wymianie akumulatora lub jego doraźnym ładowaniu w ciągu dnia.”