Marc Henshall,

Gramofonu NIE MOŻNA podłączać do wejść opisanych jako "AUX", "TAPE", "CD lub "TUNER". Wynika to z tego, że sygnał z wkładki gramofonowej musi być wzmocniony i odpowiednio skorygowany w unikalny sposób przez dedykowane urządzenie nazywane przedwzmacniaczem gramofonowym. Jeśli podłączymy gramofon do wejścia, które nie posiada przedwzmacniacza gramofonowego, sygnał z wkładki gramofonowej będzie prawie niesłyszalny i będzie wyraźnie brakować w nim basów.

Należy tutaj przypomnieć, że w dawnych czasach (przed erą odtwarzaczy CD lub MP3) każdy system hi-fi posiadał wejście opisane jako "PHONO". To wejście zazwyczaj wyglądało tak samo jak nowoczesne wejścia "AUX", dlatego też wielu użytkowników w swojej niewiedzy podłącza gramofon do niewłaściwych wejść. To zwykle rodzi problemy z uzyskaniem dźwięku wysokiej jakości i jest powodem niepotrzebnego zamieszania.

phono-why

W jaki sposób podłączyć gramofon do systemu hi-fi, który nie posiada wejścia PHONO?

Jeśli nasz gramofon nie posiada już wbudowanego przedwzmacniacza gramofonowego i chcemy go podłączyć do standardowego wejścia "AUX", to musimy użyć zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego między wejściem wzmacniacza hi-fi a wyjściem gramofonu. W takim przypadku ważne jest, aby użyć dobrej jakości przedwzmacniacza gramofonowego w celu zapewnienia dźwięku o wysokiej jakości oraz niskiego poziomu szumów. Firma Radial oferuje przedwzmacniacz gramofonowy J33, który jest dobrym przykładem takiego urządzenia.

Jakość dźwięku jest tak dobra, jak dobre jest najsłabsze ogniwo na jego drodze

We wszystkich systemach dźwiękowych jakość sygnału audio jest tylko tak dobra jak najsłabsze ogniwo na jego drodze. W przypadku płyt winylowych powinniśmy zainwestować w dobry gramofon oraz wkładkę gramofonową / igłę, aby mieć pewność, że początek toru sygnałowego jest najlepszy z możliwych. Firma Shure oferuje bogaty wybór igieł i wkładek gramofonowych przeznaczonych dla DJ-ów oraz audiofilów. Pełną ofertę można zobaczyć na stronie internetowej Shure.pl

Marc Henshall

Marc forms part of our Pro Audio team at Shure UK and specialises in Digital Marketing. He also holds a BSc First Class Hons Degree in Music Technology. When not at work he enjoys playing the guitar, producing music, and dabbling in DIY (preferably with a good craft beer or two).