Marc Henshall,

Ponieważ wkładka gramofonowa Shure M97xE została zaprojektowana specjalnie do zastosowań audiofilskich hi-fi, posiada ona opcję użycia wyspecjalizowanego dynamicznego stabilizatora, gdy zostanie pochylony w dół niebieski element z logo Shure, znajdujący się na obudowie wkładki. Możesz sobie wybaczyć, jeśli pomyślisz, że jest to po prostu szczoteczka, która usuwa kurz i brud z płyty, ale w rzeczywistości jest to bardzo duże uproszczenie. Oprócz tego, że stabilizator służy też do oczyszczania rowków płyty z kurzu i brudu, spełnia on też inne ważniejsze funkcje.

m97xE-dynamic-stabilizer

Pomoc w odtwarzaniu pokrzywionych płyt winylowych

Większość płyt winylowych nie jest zupełnie prosta i posiada pewien stopień wypaczenia, od niewielkiego do czasami bardzo wyraźnego. Podczas odtwarzania płyt pokrzywionych, dynamiczny stabilizator M97xE pozwala zachować jednakową odległość między wkładką a płytą. Takie rozwiązanie umożliwia precyzyjne prowadzenie igły w rowku płyty i ogranicza rezonanse w paśmie niskich częstotliwości generowane przez ramię, które to mogą powodować wyskakiwanie igły z rowka. Takie działanie można porównać do sposobu, w jaki działają systemy zawieszenia w samochodzie, które utrzymują stałą odległość między podwoziem a drogą.

Tworzenie strefy wolnej od stanów statycznych

Ponad 10000 przewodzących prąd włókien węglowych w szczotce stabilizatora pozwala zneutralizować ładunki statyczne obecne na powierzchni płyty winylowej, odprowadzając je do masy. To działanie eliminuje przyciąganie statyczne między wkładką a płytą, które to może wpływać na niewielkie zmiany w sile docisku igły do płyty. Dodatkowo w istotnym stopniu zostają zmniejszone słyszalne kliki i trzaski oraz zostaje zminimalizowane gromadzenie się szkodliwego dla płyt kurzu i pyłu.

m97xE-side-shot

Ochrona przed uszkodzeniem

Wkładka M97xE posiada system bocznego zabezpieczenia igły, który pozwala na zmniejszenie ryzyka jej uszkodzenia, gdy wkładka przez przypadek przesunie się w poprzek płyty. System ochrony reaguje na pojawienie się bocznych naprężeń na igłę i jej chwilowe uniesienie, co zabezpiecza ją przez wygięciem na boki.

Warto też zaznaczyć, że z właściwości pochłaniania wstrząsów przez stabilizator będą bardzo zadowoleni wszyscy ci, których palce nie zawsze są tak precyzyjne, jak można by tego oczekiwać. Wszyscy tego doświadczyliśmy - ręka zadrżała, a ramię opadło z nadmierną siłą na płytę. Niedobrze! W takiej sytuacji stabilizator wkładki M97xE pochłania energię uderzenia, zapobiegając uszkodzeniu igły lub płyty.

M97xE – więcej niż zwykła szczoteczka! W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy odwiedzić stronę M97xE lub znaleźć najbliższego sprzedawcę odwiedzając listę naszych partnerów handlowych.

Korzystanie oraz ustawienie stabilizatora dynamicznego

Użycie i właściwe ustawienie stabilizatora dynamicznego nie nastręczają większych trudności. Należy po prostu odpiąć niebieski element ze szczoteczką i pozwolić jej naturalnie opaść na płytę. Gdy szczoteczka stabilizatora dynamicznego znajduje się w pozycji roboczej (A), pochłania ona nacisk 0,5 grama powodowany przez ramię. Optymalne ustawienie ramienia, które powoduje zalecany nacisk igły na rowek płyty, wynosi odpowiednio:

  • 1,75 grama, gdy stabilizator jest w użyciu
  • 1,25 grama, gdy stabilizator nie jest w użyciu

Prosimy o zapoznanie się z instrukcją obsługi w celu poznania wszystkich szczegółów na ten temat.

jak-ustawic-stabilizator-m97xE

Czy wpływa to na jakość dźwięku?

Gdy stabilizator dynamiczny jest zablokowany w swoim górnym położeniu (B), jakość dźwięku może poprawić się w idealnych warunkach odtwarzania. Decyzja o użyciu stabilizatora powinna być uzależniona od stanu płyt, oczekiwanego poziomu ich zabezpieczenia, przy którym czujesz się komfortowo, a przede wszystkim od tego, w jaki stopniu słyszymy poprawę jakości dźwięków, gdy stabilizator dynamiczny jest w użyciu. Należy jednak pamiętać, że za każdym razem, gdy zmieniamy ustawienie stabilizatora, musimy dokonać też zmiany siły nacisku igły na płytę. Z mojego doświadczenia wynika, że ogólne korzyści wynikające z użycia stabilizatora znacznie przewyższają niedogodności związane z koniecznością równoczesnej zmiany nacisku igły, przy potencjalnie bardzo małej poprawie jakości dźwięku. Jak zwykle wybór należy do was.

Marc Henshall

Marc forms part of our Pro Audio team at Shure UK and specialises in Digital Marketing. He also holds a BSc First Class Hons Degree in Music Technology. When not at work he enjoys playing the guitar, producing music, and dabbling in DIY (preferably with a good craft beer or two).