Marc Henshall,

Do czego służy M97xE Dynamic Stabilizer (znany również jako szczoteczka)?

Ponieważ wkładka gramofonowa Shure M97xE została zaprojektowana specjalnie do zastosowań audiofilskich hi-fi, posiada ona opcję użycia wyspecjalizowanego dynamicznego stabilizatora, gdy zostanie pochylony w dół niebieski element z logo Shure, znajdujący się na obudowie wkładki. Możesz sobie wybaczyć, jeśli pomyślisz, że jest to po prostu szczoteczka, która usuwa kurz i brud z płyty, ale w rzeczywistości jest to bardzo duże uproszczenie. Oprócz tego, że stabilizator służy też do oczyszczania rowków płyty z kurzu i brudu, spełnia on też inne ważniejsze funkcje.

m97xE-dynamic-stabilizer

Pomoc w odtwarzaniu pokrzywionych płyt winylowych

Większość płyt winylowych nie jest zupełnie prosta i posiada pewien stopień wypaczenia, od niewielkiego do czasami bardzo wyraźnego. Podczas odtwarzania płyt pokrzywionych, dynamiczny stabilizator M97xE pozwala zachować jednakową odległość między wkładką a płytą. Takie rozwiązanie umożliwia precyzyjne prowadzenie igły w rowku płyty i ogranicza rezonanse w paśmie niskich częstotliwości generowane przez ramię, które to mogą powodować wyskakiwanie igły z rowka. Takie działanie można porównać do sposobu, w jaki działają systemy zawieszenia w samochodzie, które utrzymują stałą odległość między podwoziem a drogą.

Tworzenie strefy wolnej od stanów statycznych

Ponad 10000 przewodzących prąd włókien węglowych w szczotce stabilizatora pozwala zneutralizować ładunki statyczne obecne na powierzchni płyty winylowej, odprowadzając je do masy. To działanie eliminuje przyciąganie statyczne między wkładką a płytą, które to może wpływać na niewielkie zmiany w sile docisku igły do płyty. Dodatkowo w istotnym stopniu zostają zmniejszone słyszalne kliki i trzaski oraz zostaje zminimalizowane gromadzenie się szkodliwego dla płyt kurzu i pyłu.

m97xE-side-shot

Ochrona przed uszkodzeniem

Wkładka M97xE posiada system bocznego zabezpieczenia igły, który pozwala na zmniejszenie ryzyka jej uszkodzenia, gdy wkładka przez przypadek przesunie się w poprzek płyty. System ochrony reaguje na pojawienie się bocznych naprężeń na igłę i jej chwilowe uniesienie, co zabezpiecza ją przez wygięciem na boki.

Warto też zaznaczyć, że z właściwości pochłaniania wstrząsów przez stabilizator będą bardzo zadowoleni wszyscy ci, których palce nie zawsze są tak precyzyjne, jak można by tego oczekiwać. Wszyscy tego doświadczyliśmy - ręka zadrżała, a ramię opadło z nadmierną siłą na płytę. Niedobrze! W takiej sytuacji stabilizator wkładki M97xE pochłania energię uderzenia, zapobiegając uszkodzeniu igły lub płyty.

M97xE – więcej niż zwykła szczoteczka! W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy odwiedzić stronę M97xE lub znaleźć najbliższego sprzedawcę odwiedzając listę naszych partnerów handlowych.

Korzystanie oraz ustawienie stabilizatora dynamicznego

Użycie i właściwe ustawienie stabilizatora dynamicznego nie nastręczają większych trudności. Należy po prostu odpiąć niebieski element ze szczoteczką i pozwolić jej naturalnie opaść na płytę. Gdy szczoteczka stabilizatora dynamicznego znajduje się w pozycji roboczej (A), pochłania ona nacisk 0,5 grama powodowany przez ramię. Optymalne ustawienie ramienia, które powoduje zalecany nacisk igły na rowek płyty, wynosi odpowiednio:

  • 1,75 grama, gdy stabilizator jest w użyciu
  • 1,25 grama, gdy stabilizator nie jest w użyciu

Prosimy o zapoznanie się z instrukcją obsługi w celu poznania wszystkich szczegółów na ten temat.

jak-ustawic-stabilizator-m97xE

Czy wpływa to na jakość dźwięku?

Gdy stabilizator dynamiczny jest zablokowany w swoim górnym położeniu (B), jakość dźwięku może poprawić się w idealnych warunkach odtwarzania. Decyzja o użyciu stabilizatora powinna być uzależniona od stanu płyt, oczekiwanego poziomu ich zabezpieczenia, przy którym czujesz się komfortowo, a przede wszystkim od tego, w jaki stopniu słyszymy poprawę jakości dźwięków, gdy stabilizator dynamiczny jest w użyciu. Należy jednak pamiętać, że za każdym razem, gdy zmieniamy ustawienie stabilizatora, musimy dokonać też zmiany siły nacisku igły na płytę. Z mojego doświadczenia wynika, że ogólne korzyści wynikające z użycia stabilizatora znacznie przewyższają niedogodności związane z koniecznością równoczesnej zmiany nacisku igły, przy potencjalnie bardzo małej poprawie jakości dźwięku. Jak zwykle wybór należy do was.

O Autorze

Marc Henshall

Marc forms part of our Pro Audio team at Shure UK and specialises in Digital Marketing. He also holds a BSc First Class Hons Degree in Music Technology. When not at work he enjoys playing the guitar, producing music, and dabbling in DIY (preferably with a good craft beer or two).