Marc Henshall,

Wysokiej jakości słuchawki sprawiają, że miksowanie dźwięku jest bardziej precyzyjne, a słuchanie muzyki sprawia jeszcze większą przyjemność. Dostępne są dwie różne wersje konstrukcyjne słuchawek: z zamkniętym tyłem oraz z tyłem otwartym. Każda z nich ma określone zalety oraz wady, w zależności od tego, w jakich zastosowaniach słuchawki zostaną użyte. Tak więc, jakie słuchawki będą dla nas najlepsze?

sluchawki-otwarte-vs-zamkniete

Słuchawki z zamkniętym tyłem

Słuchawki z zamkniętym tyłem to konstrukcja, którą spotyka się najczęściej. W tej konfiguracji głośnik jest zamontowany w pełnym nauszniku, który nie pozwala na wejście lub wyjście powietrza lub dźwięku z jego tyłu. Główną zaletą tej konstrukcji jest izolacja od dźwięków otoczenia. Możemy monitorować dźwięk lub słuchać muzyki bez wyraźnego wpływu szumów z zewnątrz i przeszkadzania tym, co dzieje się wokół nas. Odizolowanie od dźwięków otoczenia sprawia, że modele z zamkniętym tyłem są dobrym wyborem w przypadku rejestrowania dźwięku, zwłaszcza głosu i wokalu, kiedy to musimy mieć pewność, że dźwięki z słuchawek nie będą przenikać do mikrofonu.

Słuchawki z otwartym tyłem

Słuchawki z otwartym tyłem mają inną konstrukcję. Nausznik posiada otwory na ścianie tylnej, które pozwalają na przepływ powietrza lub przenikanie dźwięku. Ponieważ powietrze może zarówno wchodzić, jak i wychodzić ze słuchawek, sygnatura dźwięku jest inna w porównaniu do analogicznych modeli z zamkniętym tyłem. Słuchawki z otwartym tyłem są często opisywane jako cechujące się bardziej naturalnym i otwartym lub „posiadającym więcej powietrza” brzmieniem z szerszym obrazem stereofonicznym. Te cechy sprawiają, że modele z otwartym tyłem są doskonałym wyborem w przypadku inżynierów dźwięku, którzy używają słuchawek do miksowania i odsłuchu produkcji. Wynika to z tego, że w ten sposób otrzymują oni najbardziej precyzyjne i najbardziej naturalne brzmienie, jakie jest możliwe do uzyskania.

Konkluzja

Jeśli szukamy słuchawek, które całkowicie odetną nas od otoczenia podczas słuchania muzyki lub też musimy zapewnić w pełni odizolowane monitorowanie dźwięku podczas sesji nagraniowej, najlepszym wyborem będzie konstrukcja z zamkniętym tyłem. Słuchawki z otwartym tyłem są najbardziej dokładną i naturalną opcją, jednakże nie będą właściwym wyborem, gdy będziemy słuchać muzyki w głośnym otoczeniu lub dokonywać nagrań z użyciem mikrofonu. Firma Shure oferuje wiele modeli, które posiadają konstrukcję zamkniętą oraz otwartą, zapewniając możliwość użycia ich w różnych zastosowaniach i dostępność dla zróżnicowanych budżetów. Poniżej przedstawiono kilka przykładów:

SRH440 - w cenie poniżej 400 PLN te profesjonalnej jakości słuchawki z zamkniętym tyłem są zoptymalizowane pod kątem użycia ich do nagrań domowych lub studyjnych i zapewniają wyjątkowo wierną reprodukcję dźwięku w tym zakresie cenowym.

SRH840 - słuchawki 840 posiadają również zamknięty tył i są idealnym wyborem dla profesjonalnych inżynierów dźwięku oraz muzyków podczas ich pracy w studio przy nagrywaniu oraz odsłuchu zarejestrowanego materiału. W opinii niektórych osób charakteryzują się one nieco bardziej uwypuklonymi basami w porównaniu do naszego wyższego modelu 940. Dzięki temu słuchanie ulubionej muzyki może być przyjemniejsze, jeśli akurat takie wrażenia są pożądane.

SRH940 - najbardziej precyzyjne słuchawki z zamkniętym tyłem cechujące się z płaską charakterystyką częstotliwościową. Najlepszy wybór dla profesjonalnych inżynierów dźwięku, którzy oczekują wyjątkowej szczegółowości brzmienia i precyzyjnego dźwięku ze słuchawek z zamkniętym tyłem. Świetnie nadają się też do trackingu (śledzenia dźwięku podczas nagrywania). Jeśli działamy we własnym studiu domowym lub projektowym i możemy pozwolić sobie na tylko jedną parę słuchawek – model 940 zapewnia najlepszy balans między wyjątkową precyzją dźwięku a izolacją od szumów otoczenia.

SRH1540 - najnowszy dodatek do oferty słuchawek Shure z zamkniętym tyłem. Możemy się bardzo mylić, jeśli uważamy, że jest to unowocześniony model 940. Niekoniecznie tak jest (temat został przybliżony w naszym wcześniejszym poście: SRH940 czy SRH1540 - Które są lepsze? ). Model SRH1540 zapewnia najbardziej wyrafinowane wrażenia podczas odsłuchu osobistego z konstrukcji z zamkniętym tyłem oferowanej przez firmę Shure. Te słuchawki oferują rozszerzoną charakterystykę częstotliwościową w dolnym i górnym paśmie, a także zapewniają znakomity komfort ich użytkowania. To wszystko sprawia, że są one idealnym wyborem dla audiofilów oraz miłośników muzyki. W porównaniu do modelu 940 ten ostatni nadal jest najbardziej precyzyjny w reprodukcji dźwięku.

SRH1440 - zaprojektowane dla masteringu oraz odsłuchu krytycznego słuchawki SRH1440 posiadają wyjątkowo miękki pałąk nagłowny, który zapewnia komfort podczas wielogodzinnego słuchania. Są one doskonałym wstępem do profesjonalnych słuchawek z otwartym tyłem.

SRH1840 - model SRH1840 został opracowany z użyciem najwyższej jakości materiałów oraz wykorzystaniem inżynierii precyzyjnej i jest najwyżej notowaną pozycją w ofercie Shure w grupie słuchawek o konstrukcji z otwartym tyłem. Naturalne, przestronne i szczegółowe brzmienie z wyjątkowo szerokim obrazem stereo sprawia, że te słuchawki idealnie nadają się do profesjonalnego rejestrowania dźwięku, masteringu, a także do zastosowań audiofilskich.

 

Z pełną ofertą słuchawek Shure można zapoznać się na stronie internetowej Shure.pl. Jeśli masz pytania dotyczące tego, które słuchawki są odpowiednie do danego zastosowania, napisz je w okienku z komentarzami poniżej, a my postaramy się Ci pomóc. Przyjemnego słuchania.

Marc Henshall

Marc forms part of our Pro Audio team at Shure UK and specialises in Digital Marketing. He also holds a BSc First Class Hons Degree in Music Technology. When not at work he enjoys playing the guitar, producing music, and dabbling in DIY (preferably with a good craft beer or two).