Marc Henshall,

Również na to pytanie trudno jest udzielić prostej i jednoznacznej odpowiedzi. Prawda jest taka, że jest to pytanie z gatunku „na jak długo starczą nowe opony w samochodzie” i podobnie jak w wielu innych przypadkach zależy to od bardzo wielu czynników takich jak: warunki drogowe, ciśnienie w oponach, styl jazdy, warunki pogodowe i wiele innych.

jak-dlugo-wytrzyma-igla-gramofonowa

Podobnie jak w przypadku opon samochodowych, żywotność diamentowej końcówki igły zależy od czystości oraz stanu płyty gramofonowej, siły jej nacisku na rowek, środków ostrożności podczas odtwarzania płyt, a także warunków środowiskowych. Przy normalnych warunkach użytkowania, diamentowa końcówka igły zazwyczaj wytrzymuje od 500 do 1000 godzin odtwarzania. Poniżej przedstawiono kilka kluczowych aspektów użytkowania, na które należy zwrócić szczególną uwagę:

  • Płyty z zabrudzonymi rowkami będą powodować wyraźnie szybsze zużycie igły.
  • Większa siła nacisku igły na rowek powoduje jej szybsze zużycie.
  • Nieostrożne operowanie ramieniem może spowodować wygięcie lub całkowite uszkodzenie wspornika igły.
  • Nadmierna ilość ozonu w powietrzu może spowodować utwardzenie elastycznej tulei (resoru), która podtrzymuje wspornik igły.

Jak rozpoznać, że igła jest jest zużyta?

Zużywanie się końcówki igły następuje stopniowo i normalnie nie jest możliwe usłyszenie, kiedy dokładnie to się stało. Gdy wyraźne zniekształcenia zaczną już być słyszalne, oznacza to, że końcówka igły jest już zużyta i może uszkadzać rowek płyty. Końcówkę igły można sprawdzić używając mikroskopu o powiększeniu od 100 do 200 razy i przy odpowiednim bocznym oświetleniu końcówki igły. Wraz z postępem zużycia końcówki igły pojawiają się płaskie obszary na przeciwnych bokach, gdzie styka się ona ze ścianami bocznymi rowka. Im większe są te płaskie obszary, tym większe zużycie igły.

Płyty testowe to kolejna metoda określenia stopnia zużycia igły oraz określenia ogólnej wydajności systemu. Jednakże płyta testowa musi być wcześniej użyta z zupełnie nową igłą w celu określenia punktu odniesienia – jakości wzorcowej. Użycie płyty testowej co pewien czas może dać podstawę do stwierdzenia stopnia zużycia igły, gdy porównamy aktualnie uzyskaną jakość dźwięku z jakością wzorcową.

Interesujące fakty z Shure Applicatons Engineering: Końcówki igły nie zawsze były wykonywane z diamentu. Przed 1960 rokiem końcówki igły były wykonywane również z szafiru, rubinu, osmu, stali, wolframu, bambusa oraz kaktusa.

Dbaj o swój gramofon i płyty gramofonowe. Zainwestuj w dobrej jakości igłę o długiej żywotności.

Przekaz jest bardzo prosty - dbaj o swoje płyty oraz gramofon, a nagrodą zawsze będzie znakomita jakość dźwięku przez znacznie dłuższy czas. Kluczowa w tym wszystkim jest też inwestycja w wysokiej jakości sprzęt, a jak powie nam wielu entuzjastów dobrego brzmienia – jakość dźwięku jest tylko tak dobra, jak dobre jest najsłabsze ogniwo w łańcuchu sygnałowym. Inaczej mówiąc, nie ma sensu kupować świetnych głośników lub najlepszego wzmacniacza, jeśli nasza igła gramofonowa będzie kiepskiej jakości.

W celu poznania pełnej oferty wysokiej jakości igieł o dużej żywotności firmy Shure odwiedź stronę internetową Shure.pl

Marc Henshall

Marc forms part of our Pro Audio team at Shure UK and specialises in Digital Marketing. He also holds a BSc First Class Hons Degree in Music Technology. When not at work he enjoys playing the guitar, producing music, and dabbling in DIY (preferably with a good craft beer or two).