Marc Henshall,

To zrozumiałe, że wskazanie różnic między konstrukcjami sound isolating (izolowanie od dźwięków otoczenia) a noise cancelling (eliminowanie szumów) może wprawiać w pewne zakłopotanie. Te terminy brzmią podobnie, nieprawdaż? W ogólnym rozumieniu obie konstrukcje wydają się oferować bardzo podobne rezultaty (mniejsze zakłócanie naszych bezpośrednich wrażeń słuchowych i mniejszy wpływ na nasz gust muzyczny wszystkiego tego, co dzieje się wokół nas). Na szczęście nie jest to tak skomplikowane, jak może się wydawać. Po poznaniu podstawowych różnic dokonanie świadomego wyboru staje się zupełnie proste.

se112-sound-isolating

Czym są słuchawki Sound Isolating?

Słuchawki douszne Sound Isolating zostały pierwotnie zaprojektowane dla muzyków jako ich systemy odsłuchu osobistego, umożliwiające im dobre słyszenie siebie oraz ich instrumentów na bardzo głośnych scenach. Słuchawki douszne Sound Isolating działają dzięki zastosowaniu miękkich i plastycznych wkładek dousznych, których zadaniem jest blokowanie szumów otoczenia. Dzięki temu małe i wysokiej sprawności przetworniki są w stanie zapewnić niezwykle precyzyjny dźwięk dostarczany bezpośrednio do kanału usznego. Te profesjonalnej jakości słuchawki douszne przeszły kolejne przeobrażenia w celu zapewnienia ich większej atrakcyjności i umożliwienia ich współpracy z przenośnymi urządzeniami cyfrowymi, włączając w to smartfony.

Jaka jest różnica między konstrukcją Sound Isolation a Noise Cancelation?

Uszczelnienie kanału słuchowego powstałe po wsunięciu słuchawki dousznej skutecznie blokuje większość szumów otoczenia. Natomiast słuchawki z aktywnym eliminowaniem szumów to konstrukcje aktywne z zasilaniem bateryjnym, co w większości przypadków wiąże się z większą i cięższą konstrukcją. Proces aktywnego eliminowania szumów, który powoduje stłumienie wybranych częstotliwości w wyniku dokonania skomplikowanych operacji, który w uproszczeniu działa w następujący sposób:

W każdym z nauszników znajduje się wbudowany mikrofon, który odbiera dźwięki z otoczenia słuchawek. Te dźwięki trafiają do obwodu elektronicznego, który dokonuje analizy sygnału i tworzy lustrzane odbicie dla tych dźwięków. Tak powstały sygnał z szumami jest dodawany do oryginalnej ścieżki dźwiękowej. W wyniku tego część rzeczywistych zakłóceń zewnętrznych jest tłumiona z wykorzystaniem zjawiska interferencji przez sygnał lustrzany szumów. Niestety ten proces może też wprowadzać niepożądane artefakty przetwarzania cyfrowego. Na przykład niektóre osoby skarżą się, że podczas korzystania ze słuchawek z aktywnym eliminowaniem szumów doświadczają świszczących lub przyspieszonych dźwięków, lub też odczuwają wyraźne zmiany ciśnienia powietrza w uszach.

Które słuchawki Shure posiadają aktywne rozwiązanie Noise Canceling?

Odpowiedź brzmi - żadne. Firma Shure nie produkuje żadnych słuchawek z aktywnym eliminowaniem szumów.

Co jest lepsze: Sound Isolating czy Noise Cancelation?

Rozwiązanie naturalnego izolowania od dźwięków otoczenia, które zapewniają prawidłowo dopasowane słuchawki douszne, przekracza wydajność nawet najdroższych konstrukcji słuchawek z aktywnym eliminowaniem szumów. Warto zaznaczyć, że nasi przyjaciele z firmy Shure opublikowali szczegółowy post na ten temat. Znajdują się w nim przykłady dźwiękowe, które w wyraźny sposób przedstawiają różnice w wydajności między standardowymi słuchawkami dousznymi mp3, słuchawkami z izolowaniem dźwięków otoczenia oraz słuchawkami z aktywnym eliminowaniem szumów.

Które modele słuchawek dousznych Shure mają konstrukcję Sound Isolating?

Wszystkie. Pełną ofertę można zobaczyć na stronie słuchawek dousznych Shure.. Miłego słuchania!

Marc Henshall

Marc forms part of our Pro Audio team at Shure UK and specialises in Digital Marketing. He also holds a BSc First Class Hons Degree in Music Technology. When not at work he enjoys playing the guitar, producing music, and dabbling in DIY (preferably with a good craft beer or two).