Vocal Mastery 2015

Każdy, kto chce podnieść mikrofon, może dziś nazwać się piosenkarzem. Wielu początkujących artystów nawet potrafi wyśpiewać jedną lub dwie świetne melodie. Jednakże niewielu naprawdę opanowało swój instrument - to jest swój własny głos. Firma Shure postanowiła to zmienić w 2015 roku, oferując wokalistom z całej Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki szansę wygrania mistrzowskiego kursu wokalnego i profesjonalnej sesji nagraniowej w Londynie.

Współpracując z Akademią Muzyki Współczesnej (ACM) i Metropolis Studios firma Shure do puli nagród dla pięciu szczęśliwych zwycięzców dodała produkty o łącznej wartości 1000 euro. Uczestnicy musieli jedynie przesłać wideo, w którym śpiewali własną piosenkę, aby wziąć udział w konkursie Vocal Mastery. Chcąc zapewnić ambitnym kandydatom możliwość dania z siebie wszystkiego, ACM i Shure zaoferowali serię internetowych samouczków wideo, obejmujących tematy takie jak rozgrzewka głosu, nagrywanie wokali i porady dotyczące występowania.

Wszystkie zgłoszenia, które zostały odtworzone 300 razy w serwisie SoundCloud, mogły zakwalifikować się do finałowej dwudziestki, a piosenkarz, który otrzymał najwięcej „polubień”, miał szansę otrzymać „dziką kartę”. Z tak różnorodną pulą talentów, jury złożone z trenerów wokalnych ACM Eriki Footman i Jono McNeila oraz profesjonalnego łowcy talentów Konrada Birnbauera miało niełatwe zadanie w wyborze finałowej piątki.

„Cieszę się, że mogę używać moich umiejętności, aby pokazać nowym artystom, jak uzyskiwać najlepsze efekty czerpiąc z ich możliwości” - powiedział Footman, który koncertował z takimi artystami jak Skunk Anasie i Mika.

Ostatecznie nagrodę główną otrzymało dwóch wokalistów z Wielkiej Brytanii (Lauren Ackie i Christina Rotondo), a także artyści z Danii (Sherpa), Włoch (Maki Flow) i RPA (Sabelo Mthembu).

Podczas gdy zwycięska piosenka Maki Flow zatytułowana „The Clock” była namiętnym, wolnym utworem zaśpiewanym przy akompaniamencie pianina, Sherpa stanął na wysokości zadania w „Broken” - popowym kawałku zabarwionym elektroniką. Artysta z Kopenhagi powiedział, że mistrzowski kurs w Akademii Muzyki Współczesnej zaoferował mu spostrzeżenia, które mógł natychmiast wykorzystać, by poprawić swój śpiew.

„Jono McNeil pokazał mi kilka ćwiczeń, kilka sposobów na wydobycie falsetu, co było naprawdę wspaniałe” - powiedział Sherpa.

Lauren Ackie przekonała jury swoją nowoczesną interpretacją R&B w utworze„Rain”, podobnie jak Christina Rotondo wolno budującą rockową balladą „Holy”. Sabelo Mthembu wykorzystał swoje doświadczenia związane z chórem, aby dać „Counting on Time” wyjątkowy charakter.

„ACM było dla mnie niesamowitym doświadczeniem” - powiedział Mthembu podczas swojej wizyty w Londynie. „Samo przebywanie w jednym pokoju z niektórymi z największych trenerów wokalnych na świecie - to była dla mnie przełomowa szansa. Tak wiele się nauczyłem”

Pięciu zwycięzców przenosi teraz swoje umiejętności wokalne na wyższy poziom. Samouczki Vocal Mastery są nadal dostępne online dla wszystkich ambitnych artystów, którzy sięgają po mikrofon - i słodki dźwięk sukcesu.

Lista finalistów konkursu Vocal Mastery 2015