Konkurs Shure Montreux Jazz Voice prezentuje wokalne talenty z całego świata, które wkrótce wkroczą na duże sceny. Konkurs odbywa się co roku podczas legendarnego Montreux Jazz Festival w Szwajcarii. Firma Shure ma zaszczyt sponsorować konkurs od momentu jego powstania w 2003 roku.

W edycji z 2017 roku spośród 100 uczestników wybrano siedmiu szczęśliwych wokalistów, którzy wystąpili na festiwalu 4 lipca. Trzech półfinalistów reprezentowało Niemcy, ale byli też zawodnicy ze Szwecji, Holandii, Południowej Afryki i Stanów Zjednoczonych. Zarówno półfinały, jak i finały odbyły się w Petit Théâtre w hotelu Montreux Palace.

Trzyosobowe jury pod przewodnictwem amerykańskiej wokalistki Cécile McLorin Salvant miało trudne zadanie polegające na wybraniu trzech piosenkarzy do wystąpienia w finale odbywającym się 5 lipca. Finaliści mieli tylko 15 minut, aby przekonać jury, że ich umiejętności wokalne są wystarczająco imponujące, aby zdobyć tytuł zwycięzcy.

Alexander Lövmark ze Szwecji zdobył pierwszą nagrodę po wykonaniu utworu „Fascinating Rhythm,”, swojej kompozycji „Peak” i jazzowej ballady „Skylark.” Sara Decker z Niemiec zajęła drugie, a Talie Monin z Południowej Afryki trzecie miejsce.

Alexander wygrał 5000 franków szwajcarskich i bezpłatną sesję nagraniową w Balik Farm Studio w szwajcarskim regionie Toggenburg.

Alexander Lövmark, zwycięzca konkursu Shure Montreux Jazz Voice 2017

Po finale nie spodziewałem się niczego więcej poza samym uczestnictwem w nim, więc jest to bardzo ekscytujące. Po prostu staram się opowiedzieć historię i być szczerym, pozwolić widzom zajrzeć do mojej głowy.

Obejrzyj poniżej zwycięski występ Aleksandra.

Zwycięzcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymali odpowiednio 3000 i 2000 franków szwajcarskich za ich imponujące starania. Wszyscy trzej finaliści otrzymali także sprzęt Shure o wartości 2000 euro.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, była laureatka konkursu, Sabine Kühlich była za kulisami, aby przedstawić swoje spostrzeżenia i porozmawiać z finalistami i przewodniczącym jury.

Obejrzyj wszystkie materiały z konkursu Shure Montreux Jazz Voice