Konkurs Shure Montreux Jazz Voice prezentuje wokalne talenty z całego świata, które wkrótce wkroczą na duże sceny. Konkurs odbywa się co roku podczas legendarnego Montreux Jazz Festival w Szwajcarii. Firma Shure ma zaszczyt sponsorować konkurs od momentu jego powstania w 2003 roku.

Zdobywczyni nagrody Grammy - piosenkarka i autorka piosenek Angélique Kidjo oraz jury w ostatecznej rozgrywce edycji 2016 ze 164 kandydatów wyłonili 10 półfinalistów pochodzących z tak różnych krajów jak Francja, Turcja, Rosja i Korea Południowa. Zarówno półfinały, jak i finał odbyły się w dniach 8-9 lipca 2016 w Petit Théâtre w hotelu Montreux Palace.

Trzej finaliści mieli 15 minut na przekonanie do siebie jury. Pierwszą nagrodę otrzymała Arta Jekabsone z Łotwy po wykonaniu „Let the Feeling Just Flow” i jej kompozycji „Sun”. Erik Leuthäuser z Niemiec zajął drugie, a Włoch Fabio Giacalone trzecie miejsce.

Arta Jekabsone, zwyciężczyni konkursu Shure Montreux Jazz Voice 2016

Kiedy zastanawiałam się, co zaśpiewać, przyświecała mi zasada: bądź sobą, dlatego wybrałam piosenki, z którymi czułam więź.

Po ukończeniu dziewięciu lat nauki gry na skrzypcach na Łotwie, Arta przeniosła się do Nowego Jorku, aby studiować jazz i muzykę współczesną w The New School

Obejrzyj zwycięski występ Arty poniżej

Wszyscy trzej finaliści z 2016 roku zabrali do domu wybrane przez siebie produkty Shure o wartości 2000 € oraz inne nagrody.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, była laureatka konkursu, Sabine Kühlich była za kulisami, aby przedstawić swoje spostrzeżenia i porozmawiać z finalistami i przewodniczącym jury.

Obejrzyj wszystkie materiały z konkursu Shure Montreux Jazz Voice