Konkurs Shure Montreux Jazz Voice prezentuje wokalne talenty z całego świata, które wkrótce wkroczą na duże sceny. Konkurs odbywa się co roku podczas legendarnego Montreux Jazz Festival w Szwajcarii. Firma Shure ma zaszczyt sponsorować konkurs od momentu jego powstania w 2003 roku.

Przewodniczącym jury w tej edycji konkursu był legendarny amerykański wokalista Al Jarreau. Dziesięciu uczestników pochodzących z zarówno tak bliskiej Szwajcarii, jak i dalekiej Nowej Zelandii, zostało zaproszonych do udziału w półfinałach odbywających się 15 lipca w Petit Théâtre w hotelu Montreux Palace. Finał odbył się dzień później, po tym jak jury wybrało trzech wokalistów.

„Cieszę się, że mogę tu być, moje serce się raduje” - powiedział Jarreau w swoich inspirujących spostrzeżeniach podczas finałów. „Jestem bardzo zaciekawiony i bardzo chętnie usłyszę, jak ci ludzie śpiewają”

Finaliści mieli 15 minut na zaprezentowanie swoich najlepszych umiejętności wokalnych. Pierwsze miejsce przyznano Alinie Engibaryan z Rosji za wykonanie interpretacji delikatnego numeru swingowego „My Gentleman Friend”, a następnie „You’re Everything” Chicka Corei, skończywszy na „Mood for Love” Jamesa Moody'ego.

W momencie zwycięstwa zaledwie dwudziestodwuletnia Alina uczyła się w Konserwatorium Księcia Mikołaja w Holandii. Po raz pierwszy zaczęła uczęszczać do szkoły muzyki jazzowej w ojczystej Rosji w wieku pięciu lat. 

Alina Engibaryan, zwyciężczyni konkursu Shure Montreux Jazz Voice 2015

To był tak wyjątkowy wieczór, że aż nie wiem, co powiedzieć.

Obejrzyj cały wywiad z Aliną poniżej.

Vuyo Sotashe z RPA zajął drugie miejsce, a Yumi Ito ze Szwajcarii trzecie. Wszyscy trzej finaliści otrzymali sprzęt Shure o łącznej wartości 2000 €, a także inne nagrody.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, była laureatka konkursu, Sabine Kühlich była za kulisami, aby przedstawić swoje spostrzeżenia i porozmawiać z finalistami.

Obejrzyj wszystkie materiały z konkursu Shure Montreux Jazz Voice Competition