Konkurs Shure Montreux Jazz Voice prezentuje wokalne talenty z całego świata, które wkrótce wkroczą na duże sceny. Konkurs odbywa się co roku podczas legendarnego Montreux Jazz Festival w Szwajcarii. Firma Shure ma zaszczyt sponsorować konkurs od momentu jego powstania w 2003 roku.

W 2014 roku dziewięciu utalentowanych wokalistów zostało zaproszonych do udziału w półfinale, który odbył się 11 lipca w Petit Théâtre w Montreux Palace Hotel. Jury, któremu przewodziła amerykańska piosenkarka jazzowa Sweet Georgia Brown, wybrało trzech finalistów do rywalizacji w ostatniej rundzie 12 lipca. Po imponujących występach i trudnych naradach, tytuł zwyciężczyni zdobyła 20-letnia Amerykanka Alita Moses za jej fascynujące wykonania następujących utworów: „Four” Milesa Davisa, „Someone To Watch Over Me” Gershwina i „Amour T’es Lá?” Magdy Giannikou.

Alita Moses, zwyciężczyni konkursu Shure Montreux Jazz Voice 2014

To prawda, byłam zdenerwowana, ale stale próbowałam być sobą i bawić się z piosenkami i zespołem - ponieważ są fenomenalni.

Obejrzyj finałowy występ Ality poniżej.

Laura Perrudin i Myriam Bouk Moun, obie z Francji, zdobyły odpowiednio drugą i trzecią nagrodę. Wszystkie trzy finalistki otrzymały też sprzęt Shure o łącznej wartości 2000 €, a także inne nagrody.

Konkurs z 2014 roku wyróżniał się atmosferą współpracy i wzajemnego wsparcia: w pewnym momencie podczas prób do półfinałów dziewięciu bezpośrednich konkurentów spontanicznie rozpoczęło wykonywanie wspólnej improwizowanej piosenki, ku radości wszystkich oglądających.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, była laureatka konkursu, Sabine Kühlich była za kulisami, aby przedstawić swoje spostrzeżenia i porozmawiać z finalistami oraz przewodniczącym jury.

Obejrzyj poniżej wywiad z Alitą i Sweet Georgią Brown.

Obejrzyj wszystkie materiały z konkursu Shure Montreux Jazz Voice