Marc Henshall,

TPneumatyczny element antywstrząsowy w mikrofonach Shure to niezwykle istotny, ale często niedoceniany i nie zawsze dobrze rozumiany składnik inżynierii dźwięku. Przyjrzyjmy się temu, dlaczego mikrofony posiadają rozwiązania antywstrząsowe i co sprawia, że element antywstrząsowy Shure jest tak wyjątkowy.

Pneumatyczny element antywstrząsowy

Dlaczego mikrofony potrzebują układu antywstrząsowego?

Działanie mikrofonu dynamicznego wymaga tego, aby membrana oraz cewka poruszały się. W idealnych warunkach chcemy, aby ten ruch miał miejsce tylko w przypadku, gdy fala dźwiękowa, którą chcemy przechwycić, wywiera ciśnienie na membranę. W rzeczywistości występuje wiele różnych niepożądanych dźwięków, które oddziałują na membranę i powodują powstawanie sygnału. Ich źródłem może być praktycznie wszystko, od dźwięków mechanicznych po powodowane przez obsługę mikrofonu, czy też typowe dudnienie przenoszone przez statyw mikrofonowy. Elementy antywstrząsowe są używane do odizolowania wkładki mikrofonowej od niepożądanych wibracji, które w przeciwnym wypadku będą dołączone do sygnału wyjściowego.

W roku 1964 Shure wprowadził pneumatyczny element antywstrząsowy, który jest wyrafinowanym systemem zaprojektowanym bezpośrednio w środowisku akustycznym wkładki mikrofonowej. Koncepcja tego rozwiązania nie została powtórzona przez żadnego innego konkurenta rynkowego do dnia dzisiejszego.

Pneumatyczny element antywstrząsowy Shure

Jak działa pneumatyczny element antywstrząsowy Shure?

W celu wyeliminowania dźwięków wynikających z operowania mikrofonem pneumatyczny element antywstrząsowy Shure zachowuje się jak tłok w cylindrze ograniczając wibracje. Gdy pojawiają się wibracje, komora z powietrzem (na ilustracji powyżej oznaczona jako 1) znajdująca się za membraną zostaje ściśnięta, co powoduje przepływ powietrza w stronę wkładki mikrofonowej (na ilustracji oznaczonej jako 2). Taka reakcja sprawia, że wzrasta ciśnienie pod membraną, które to przeciwdziała zmianom ciśnienia powietrza powodowanego przez falę dźwiękową, której źródłem są wibracje. Przeciwnie skierowane siły minimalizują ruch membrany. Podstawy naukowe oraz rozwiązanie inżynieryjne, które legły u podstaw powstania pneumatycznego elementu antywstrząsowego są co najmniej imponujące. Typowy element antywstrząsowy (przedstawiony poniżej) ma znacznie prostszą konstrukcję, a jego efektywność działania jest znacznie mniejsza.

typowa podkładka antywstrząsowa

Marc Henshall

Marc forms part of our Pro Audio team at Shure UK and specialises in Digital Marketing. He also holds a BSc First Class Hons Degree in Music Technology. When not at work he enjoys playing the guitar, producing music, and dabbling in DIY (preferably with a good craft beer or two).