Tom Coleman,

antenna-distribution

Tom Colman z Shure UK Systems Group w zwięzły sposób omawia temat dystrybucji sygnału antenowego i jej praktycznego wykorzystania w przypadku bezprzewodowych systemów mikrofonowych.

Pytanie, z którym spotykamy się dość często, dotyczy tematu dystrybucji sygnału antenowego i tego, w jakim celu jest ona wykorzystywana. Mówiąc krótko, jest to sposób uzyskania dwóch torów sygnału antenowego dla indywidualnie odbieranych kanałów.

Po wydaniu tysięcy złotych na możliwość korzystania z kilku kanałów mikrofonów bezprzewodowych, odpowiedni system dystrybucji sygnału antenowego staje się niezbędnym dodatkiem. Zgadza się, jest to dodatkowy koszt, ale jeśli używamy więcej niż jednego systemu bezprzewodowego, należy bardzo poważnie rozważyć to rozwiązanie w celu uzyskania optymalnego działania całego naszego systemu transmisji bezprzewodowej.

W przykładzie przedstawionym poniżej możemy zobaczyć, że sygnały z anteny A oraz B są rozdzielone przy użyciu rozdzielacza sygnału antenowego (UA844SWB) na cztery tory indywidualnie zasilające cztery odbiorniki.

Schemat 4 torów sygnału antenowego

Co jednak w przypadku, gdy mamy więcej niż cztery odbiorniki? W przykładzie przedstawionym poniżej potrzebujemy innego typu dystrybucji sygnału antenowego, z wykorzystaniem kaskadowego połączenia toru sygnału RF z pierwszego rozdzielacza sygnału antenowego do drugiego rozdzielacza. Połączenie kaskadowe pozwala na zasilanie większej liczby odbiorników z głównego toru sygnału antenowego.

Schemat 8 torów sygnału antenowego

Rozwiązanie połączenia kaskadowego może być bardziej skomplikowane w jeszcze większych systemach, w który jest potrzebna większa liczba odbiorników i anten. W przykładzie znajdującym się poniżej używanych jest 12 odbiorników oraz jeden główny rozdzielacz sygnału antenowego (master) oraz trzy kolejne rozdzielacze sygnału antenowego (slave), które są indywidualnie zasilane sygnałem RF z rozdzielacza master. Te trzy rozdzielacze zasilają dalej sygnałem antenowym 12 odbiorników (po cztery odbiorniki na jeden rozdzielacz slave). Jak możemy zobaczyć, w rozdzielaczu master pozostaje nadal jedno wolne wyjście sygnału antenowego, dzięki któremu możemy dalej rozszerzyć cały system o kolejne cztery odbiorniki (łącznie 16).

Schemat 12 torów sygnału antenowego

Splitery pasywne czy aktywne

Splitery (rozdzielacze sygnału) pasywne powinny być użyte jedynie w przypadku maksymalnie dwóch systemów bezprzewodowych. Maksymalna liczba dwóch systemów wynika z tego, że za każdym razem, gdy sygnał jest rozdzielany, jego poziom zmniejsza się o 3 dB. Splitery pasywne są wystarczające w przypadku aplikacji, w których nie jest potrzebny duży zasięg. Jeśli nasz system będzie pracować na dużym obszarze, z przewidywanym dużym zasięgiem systemu bezprzewodowego, wówczas będziemy potrzebować spliterów aktywnych. Splitery aktywne mogą zasilać maksymalnie pięć odbiorników, a wiele aktywnych spliterów może wzajemnie współpracować ze sobą w celu utworzenia dużych systemów transmisji bezprzewodowych.

Połączenie kaskadowe RF

Niektóre odbiorniki sygnału bezprzewodowego na ścianie tylnej posiadają wyjścia, które umożliwiają wykonanie połączenia kaskadowego i przesyłanie sygnału antenowego z jednego odbiornika do następnego. W ten sposób można równocześnie zasilić łącznie aż 10 odbiorników (chociaż, ze względów praktycznych, sugerujemy zmniejszenie tej liczby do pięciu w celu zapewnienia zawsze wysokiej jakości sygnału). Ponieważ układ RF Cascade jest aktywny, ta metoda posiada pewne ograniczenia. Na przykład, jeśli w trzecim odbiorniku zostanie utracone zasilanie, wówczas znajdujące się za nim odbiorniki (czwarty, piąty...) w łańcuchu sygnałowym RF nie będą otrzymywać sygnału antenowego.

Te informacje są fragmentem seminarium Shure UK Wireless Mastered: Installed. Kliknij tutaj, aby zapisać się do naszej listy mailingowej i otrzymywać powiadomienia o przyszłych wydarzeniach edukacyjnych Shure. Otrzymasz także link do pobrania bezpłatnego Konfiguratora Mikrofonów Bezprzewodowych Shure.

Tom Colman

Tom Colman is a Senior Applications Engineer at Shure Europe.