Marc Henshall,

Nietypowe techniki nagrywania: Trash Mic

Nasza nowa seria blogów opisująca niekonwencjonalne techniki studyjne rozpoczęła się od umieszczenia mikrofonu SM57 w misce z wodą i ustawieniu jej obok bębna basowego. Czy jesteście normalni – zapytacie zapewne? Wszystkiego można dowiedzieć się czytając tamten post ;--) . Tym razem przyjrzymy się kolejnej eksperymentalnej technice nazywanej „Trash Mic”.

trash-mic

Na czym polega technika „Trash Mic”

„Trash Mic” to nietypowa technika omikrofonowania zestawu perkusyjnego, w której mikrofon dynamiczny jest umieszczany nad perkusistą w celu uchwycenia ogólnego dźwięku perkusji. Gdy ten sygnał jest połączony z pozostałymi mikrofonami zestawu, wówczas „trash mic” może być użyty jako efekt specjalny i dodany zgodnie z naszym upodobaniem. Ta technika nie powinna być mylona z używaniem mikrofonu(-ów) akustyki pomieszczenia, gdzie mikrofon pojemnościowy lub wstęgowy jest ustawiony w precyzyjnie dobranym miejscu w celu uchwycenia wspaniale brzmiącego pogłosu pomieszczenia, który następnie dodawany jest do ścieżki całego zestawu perkusyjnego.

Silna kompresja

Mikrofony „Trash” są użyte do nadwyrężenia brzmienia (oczywiście nie w sensie fizycznym) pozwalając uzyskać nietypowe efekty oraz zniekształcenia. Na przykład jednym z powszechnych zastosowań jest bardzo silna kompresja (większa niż normalnie), a następnie zmiksowanie takiego sygnału zgodnie z naszym smakiem. Takie działanie powoduje uzyskanie efektu podobnego do zastosowania równoległej kompresji, ale bardziej w wersji lo-fi. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy skorzystać z bardzo silnej kompresji, ale bez negatywnych efektów wobec głośnych transjentów. Na portalu Sound on sound można znaleźć znakomity artykuł, w którym szczegółowo wyjaśniono istotę kompresji równoległej.

Wróćmy do naszego eksperymentu... Silnie skompresowany sygnał mikrofonu Trash pozwala uzyskać bardzo interesujący efekt lo-fi, który jest alternatywnym rozwiązaniem dla równoległej kompresji. Również z nią warto dokonać eksperymentów. Rezultat możemy usłyszeć poniżej:

Silna kompresja zastosowana wobec mikrofonu „Trash” (Kliknij z lewej strony, aby włączyć odtwarzanie dźwięku).

 

[audio mp3="http://shureblog.co.uk/wp-content/uploads/2014/04/trash-mic-compression.mp3"][/audio]

 

Bądźmy kreatywni z efektami

Innym kreatywnym zastosowaniem mikrofonu „Trash” jest przesłanie jego sygnału na efekty. W takim wypadku możemy wykazać się ogromną kreatywnością wykorzystując zsynchronizowane dźwięki opóźnienia, automatyzację czy efekty modulacyjne. Chociaż możemy też uzyskać podobne efekty z naszego DAW korzystając z kanałów grup/aux, to sygnał lo-fi z jednego mikrofonu dynamicznego daje szybką i łatwą możliwość otrzymania interesującego i kreatywnego rezultatu. Przykłady możemy usłyszeć poniżej:

 

Użycie przesuwnika fazy (Kliknij z lewej strony, aby włączyć odtwarzanie dźwięku).

[audio mp3="http://shureblog.co.uk/wp-content/uploads/2014/04/trash-mic-phaser.mp3"][/audio]

Dodanie linii opóźniającej   (Kliknij z lewej strony, aby włączyć odtwarzanie dźwięku).

[audio mp3="http://shureblog.co.uk/wp-content/uploads/2014/04/trash-mic-tape-delay.mp3"][/audio]

Dodanie linii opóźniającej oraz przesuwnika fazy  (Kliknij z lewej strony, aby włączyć odtwarzanie dźwięku).

[audio mp3="http://shureblog.co.uk/wp-content/uploads/2014/04/trash-mic-tape-delay-phase.mp3"][/audio]

 

Znaczenie eksperymentów w muzyce

Zainteresowany? Być może tak, a może nie. Jeśli jednak brzmienia lo-fi oraz niekonwencjonalne dźwięki leżą w kręgu naszych zainteresowań, to na tym polu jest bardzo wiele do odkrycia. Można też zadać pytanie, w jakim miejscu byłaby dzisiaj muzyka bez wcześniejszych eksperymentów? Na pewno nie byłoby „Sierżanta Peppera”! Martin Gore (Depeche Mode) ujął to w następujący sposób: „Muzyka to tak naprawdę ciągłe eksperymentowanie, liczne próby i szereg błędów. Jest to beznadziejnie nudne do momentu, gdy nie trafisz na coś, co działa znakomicie”.

Wkrótce wrócimy z kolejnymi, niezwykłymi i eksperymentalnymi technikami mikrofonowymi. Odwiedzaj nas często, aby być na bieżąco ze wszystkimi technikami, które przybliżamy.

Jakiej najbardziej nietypowej techniki mikrofonowej używałeś?

O autorze

Marc Henshall

Marc forms part of our Pro Audio team at Shure UK and specialises in Digital Marketing. He also holds a BSc First Class Hons Degree in Music Technology. When not at work he enjoys playing the guitar, producing music, and dabbling in DIY (preferably with a good craft beer or two).