Przetwornik jest sercem mikrofonu. Przekształca on dźwięk na sygnał elektryczny. Dwa najbardziej popularne typy mikrofonów to: dynamiczne oraz pojemnościowe. Kolejnym bardziej wyspecjalizowanym typem jest mikrofon wstęgowy.

Mikrofony dynamiczne wykorzystują membranę, cewkę oraz magnes. Cewka znajduje się w polu magnetycznym i jest przymocowana do tylnej części magnesu.

Ruch cewki w polu magnetycznym powoduje wytwarzanie sygnału elektrycznego, którego postać jest adekwatna do dźwięku odbieranego przez membranę.

Mikrofony dynamiczne mają zasadniczo prostą budowę i z tego powodu są bardzo wytrzymałe oraz relatywnie tanie. Wytrzymują one niezwykle wysokie poziomy ciśnienia akustycznego i w dużym stopniu są one odporne na ekstremalne temperatury oraz poziomy wilgotności.

Microphone Transducer Types: Dynamic Microphones
Microphone Transducer Types: Dynamic Microphones

Zasada działania mikrofonów dynamicznych

Mikrofony pojemnościowe bazują na spolaryzowanej elektrycznie membranie / płycie tylnej, który to zestaw tworzy kondensator wrażliwy na dźwięk.

Gdy membrana jest pobudzona do ruchu przez falę dźwiękową, zmienia się odległość między membraną a płytą tylną, a tym samym zmienia się pojemność kondensatora.

Ta różnica w odległości między tymi elementami generuje sygnał elektryczny. Wszystkie mikrofony pojemnościowe muszą być zasilane: za pośrednictwem baterii umieszczonej w mikrofonie lub fantomowo za pośrednictwem przewodu sygnałowego z miksera.

Przetworniki pojemnościowe są bardziej czułe i zapewniają bardziej wyrównane i naturalne brzmienie, szczególnie w zakresie wysokich częstotliwości. 

Microphone Transducer Types: Condenser Microphones
Microphone Transducer Types: Condenser Microphones

Zasada działania mikrofonów pojemnościowych

Mikrofon wstęgowy jest odmianą mikrofonu dynamicznego, który wykorzystuje cienką wstęgę przewodzącą prąd, umieszczoną między nabiegunnikami magnesu. Mikrofony wstęgowe są zasadniczo dwukierunkowe. Odbierają one dźwięki z przodu oraz z tyłu mikrofonu, ale nie z jego boków (pod kątem 90 stopni).

Microphone Transducer Types: Ribbon Microphones
Microphone Transducer Types: Ribbon Microphones

Zasada działania mikrofonów wstęgowych

Mikrofon elektretowy jest podobny w konstrukcji do mikrofonu pojemnościowego. Kapsuła mikrofonu pojemnościowego wymaga napięcia polaryzującego, które powoduje naładowanie elementów kondensatora. Elektret to materiał syntetyczny, który jest trwale spolaryzowany. Jest on przytwierdzony do płyty tylnej, co oznacza, że ten mikrofon nie wymaga zewnętrznego napięcia polaryzującego. Niemniej jednak, mikrofon elektretowy wymaga zasilania (za pośrednictwem baterii lub fantomowo) do zapewnienia pracy przedwzmacniacza.

Te mikrofony są małe i podobnie do konstrukcji pojemnościowych są bardzo czułe i dają wyrównane, naturalne brzmienie.

Wszystkie mikrofony pojemnościowe wymagają zasilania fantomowego w celu zapewniania ich pracy. Napięcie 48 woltów (niektóre mikrofony działają już zasilane napięciem 12 V) jest zazwyczaj dostarczane do mikrofonu z miksera za pośrednictwem przewodu mikrofonowego. Niektóre mikrofony pojemnościowe mogą być zasilane baterią umieszczoną w ich obudowie i dzięki temu nadają się do użycia z mikserami i kartami dźwiękowymi PC, które nie posiadają opcji zasilania fantomowego.