Marc Henshall,

Strach przed zanikaniem sygnału lub awarią systemu jest powszechną przyczyną obaw wielu osób przed przejściem na transmisję bezprzewodową. Prawda jest taka, że zdecydowanej większości awarii systemu bezprzewodowego można całkowicie zapobiec przez użycie właściwego sprzętu oraz stosowanie odpowiednich rozwiązań. W tym poście przedstawimy najczęstsze przyczyny awarii łączności bezprzewodowej i sposoby, jak można uniknąć kłopotliwych zaników sygnału, a także poprawić jakość naszej pracy dzięki niezawodnej transmisji bezprzewodowej.

Przyczyna #1: baterie rozładowane lub kiepskiej jakości

Jak temu zapobiec: 1) Należy wymienić na nowe, alkaliczne i markowe baterie. 2) Sprawdzić styki baterii w mikrofonie (nadajniku) bezprzewodowym i upewnić się, że ich stan zapewnia pewny kontakt ze stykami baterii. 3) W końcu, a może przede wszystkim – znacznie ułatwić sobie życie przechodząc na dedykowane akumulatory litowo-jonowe dla systemów bezprzewodowych.

Przyczyna #2: niezsynchronizowane częstotliwości

Może to wydawać się dziwne, ale niestety to się zdarza. Poniżej przedstawiamy sposób sprawdzenia, czy zakres częstotliwości transmisji odbiornika bezprzewodowego jest zgodny z zakresem częstotliwości transmisji mikrofonu / nadajnika bezprzewodowego:

Znajdujemy zakres częstotliwości pracy odbiornika, który zazwyczaj jest wskazany na jego etykiecie lub wklejce np. H6 524-542 MHz. Sprawdzamy, czy mikrofon / nadajnik bezprzewodowy pracuje w tym samym zakresie częstotliwości. Zakres częstotliwości musi być identyczny. Jeśli tak nie jest, nasz system bezprzewodowy nie będzie działać!

Unikanie niezgodnych częstotliwości transmisji

Zakres częstotliwości transmisji jest wyraźnie wskazany na tylnej ścianie naszego nadajnika i odbiornika.

Przyczyna #3: Uszkodzenie przewodu audio

Jak temu zapobiec: 1) Należy wymienić przewód na inny tego samego typu. 2) Użyć miernika (omomierza) do sprawdzenia, czy przewód nie powoduje zwarcia. 3) Jeśli używamy nadajnika typu bodypack, to należy użyć innego, ale tego samego modelu mikrofonu lavalier, nagłownego lub przewodu gitarowego.

Przyczyna #4: Częstotliwość transmisji jest nieodpowiednia w danym miejscu pracy systemu

Jak temu zapobiec: 1) Należy skorzystać z oprogramowania Shure Wireless Workbench w celu określenia zalecanych częstotliwości transmisji. 2) Użyć funkcji SCAN dostępnej w odbiorniku bezprzewodowym w celu znalezienia wolnych częstotliwości. 3) Należy upewnić się, czy dany zakres częstotliwości jest dozwolony do użycia w danym miejscu (takie problemy mogą wystąpić w przypadku zakupu systemu w innym kraju).

Shure Wireless Workbech

Przyczyna #5: Lokalne zakłócenia ze strony innych urządzeń elektronicznych lub systemów bezprzewodowych

Jak temu zapobiec: 1) Należy wyłączyć zasilanie we wszystkich urządzeniach elektronicznych znajdujących się w odległości do 1,5 m od odbiornika bezprzewodowego, takich jak odtwarzacze DVD, CD, komputery, iPody czy routery bezprzewodowe. 2) System bezprzewodowy zabrać w inne miejsce, odległe o przynajmniej 800 metrów. Jeśli w nowym miejscu system działa bez problemów, oznacza to, że przyczyną zakłóceń są lokalne zakłócenia w pierwszym miejscu. Znalezienie źródła lokalnych zakłóceń bardzo często wymaga użycia analizatora spektrum częstotliwości i dokładnych testów.

Przyczyna #6: Niewłaściwe umieszczenie odbiornika bezprzewodowego lub jego anten

Jak temu zapobiec: 1) Należy sprawdzić, czy przez cały czas mikrofon bezprzewodowy w miejscach swojego działania pozostaje w bezpośredniej widoczności z antenami odbiornika. Jeśli tak nie jest, przyczyną problemów może być niewłaściwe umieszczenie odbiornika, chociaż zasłonięte anteny mogą działać poprawnie, jeśli są właściwie zainstalowane. 2) Należy zasięgnąć opinii u eksperta specjalizującego się w tworzeniu i obsłudze systemów bezprzewodowych.

Przyczyna #7: Awaria zewnętrznego zasilacza sieciowego odbiornika

Jak temu zapobiec: Należy wymienić zasilacz sieciowy na tego samego typu lub taki, który posiada identyczne parametry elektryczne.

Co najbardziej irytuje cię w systemach bezprzewodowych?

Jeśli udało ci się uniknąć wszystkich przedstawionych powyżej przyczyn, pochwal samego siebie i uważaj się za guru systemów bezprzewodowych. Jeśli chcesz, dołącz do naszej społeczności i zapisz się do naszej listy mailingowej. Możesz też podzielić się z nami tym, co najbardziej irytuje cię w systemach bezprzewodowych!

Marc Henshall

Marc forms part of our Pro Audio team at Shure UK and specialises in Digital Marketing. He also holds a BSc First Class Hons Degree in Music Technology. When not at work he enjoys playing the guitar, producing music, and dabbling in DIY (preferably with a good craft beer or two).