Paul Crognale,

Wszyscy mamy przyjaciela lub znamy kogoś, kto ma w swojej kolekcji kosztowną gitarę i traktuje ją jak dobre wino lub klasyczny samochód sportowy, o który przy każdym użyciu dba z najwyższą starannością…

Jednakże, kiedy ostatnio słyszeliśmy o kimś, kto z tak przesadną troską dbałby o trochę inny instrument? - Swój głos! W przeciwieństwie do cennego instrumentu, w ogólnym słowa tego rozumieniu, nasz głos nie może być odświeżony przez założenie nowych strun lub też oddany do wyspecjalizowanego warsztatu w celu jego przeglądu i konserwacji.

Jak więc możemy utrzymać nasz głos w najlepszej kondycji?

Vocalists-vocal-health-care

W tym poście i przygotowanym filmie zostanie omówionych kilka kwestii, które powinniśmy rozważyć.

Ćwiczenia

Wiele osób nie uważa śpiewania za pracę, ale w rzeczywistości śpiew nią jest. Każdy, kto myśli, że zaangażowane śpiewanie przez 90 minut jest tak łatwe jak rozmowa z przyjacielem przy kawie, powinien spróbować tego samemu, aby przekonać się, że jest zgoła inaczej.

W im lepszej kondycji znajduje się nasze ciało, tym mniejsze ryzyko, że dopadnie nas brak tchu podczas występu. Utrzymywanie formy może w tym przypadku oznaczać coś innego dla każdego z nas i może obejmować zarówno podstawowe ćwiczenia wydolnościowe, jak też pływanie, jogę czy jazdę na rowerze.

Przygotowanie przed występem

Jeśli rozważamy występ wokalny jako formę pracy, jak to zostało wspomniane wcześniej, to pojawi się również wiele ograniczeń związanych z jedzeniem. Czy poszlibyśmy na siłownię 15 minut po zjedzeniu posiłku? Raczej nie.

Spożycie posiłku przynajmniej 2 godziny przed występem pozwoli naszemu organizmowi uporać się z nim, a co najważniejsze pozwoli zapobiec niestrawności lub refluksowi żołądkowo-przełykowemu. Niestrawność może być bardzo niekomfortowa podczas występowania na scenie, a przedostawanie się kwasu z żołądka do przełyku może naprawdę uszkodzić fałdy głosowe.

Naturalne substancje przeciwzapalne

Często ignorowane, ale czasami niezastąpione i bezwzględnie warte uwagi, aby mieć je w swojej torbie. Naturalne substancje przeciwzapalne takie jak sok ananasowy czy herbata rumiankowa pozwalają złagodzić drobne niedyspozycje głosowe i dodatkowo ułatwić relaksację.

Szalik?!

W jaki sposób szalik może zadbać o mój głos?

Noszenie szalika może zapobiec wysuszaniu gardła, a także pozwala utrzymać względnie stałą temperaturę gardła – jest to szczególnie ważne, jeśli często przemieszczamy się i przebywamy w wielu klimatyzowanych hotelach, klubach, salach czy nawet samolotach. Nie powinien jednak być to gruby zimowy szal. W zupełności wystarczy cienka apaszka.

Magiczna butelka wody

Choć nie musimy tego rozważać w kategorii magii, to posiadanie cały czas przy sobie butelki z wodą jest prawdopodobnie najważniejszą rzeczą dla piosenkarza – woda pomaga zachować wilgotność w jamie ustnej, co jest niezwykle ważne podczas śpiewania. Starajmy się pić wodę o temperaturze pokojowej. Jeśli woda jest zbyt zimna, jej działanie na nasze gardło może być też niekorzystne.

Palenie i picie alkoholu

Bez wątpienia żadne z tych używek nie będą dobre do utrzymania dobrej kondycji naszego głosu...

… Po pierwsze, palenie bardzo niekorzystnie wpływa na śluz, który jest potrzebny do zapewnienia dobrego nawilżenia i gładkości krtani – tak więc dym i różne substancje smoliste z tytoniu mogą bardzo szkodliwie pływać na nasz głos.

Przechodząc do alkoholu – spróbujmy nanieść trochę alkoholu na skórę, a szybko zauważymy, jak szybko on ją wysusza. Picie alkoholu wysusza gardło dokładnie w taki sam sposób.

Chociaż wydaje się nam, że po wypiciu jednego lub dwóch drinków przed występem zyskujemy jakąś specjalną odwagę i kuraż, w praktyce głównie wysuszamy nasze gardło i sprawiamy, że nasz głos nie będzie działać najlepiej jak potrafi.

Zachęcamy do śledzenia kanału Shure Vocal Mastery na portalu YouTube, gdzie można znaleźć więcej filmów specjalnie skierowanych do wokalistów. Jeśli chcesz nagrywać własny wokal, polecamy post na naszym blogu, w którym przedstawiamy porady w tym zakresie – jest on dostępny tutaj.

...a jeśli uważasz, że posiadasz już swój styl i chcesz wziąć udział w konkursie Vocal Mastery Competition, gdzie możesz wygrać sprzęt Shure, warsztaty Vocal Masterclass w Londynie i możliwość nagrania utworu w Metropolis Studio – kliknij tutaj.

Paul Crognale

Paul is Retail Marketing Manager for the UK, and also assists with Artists Relations. In his spare time, he is an avid collector of vinyl and runs a couple of record labels of his own. He also has a ‘peach’ or potentially ‘pink’ coloured bike – this fact is the source of much amusement to his colleagues.