Marc Henshall,

Spójrzmy prawdzie w oczy, mikrofon po kilku godzinach użytkowania jest pokryty bakteriami, śliną, potem i innymi substancjami. Jest już źle, gdy mikrofon jest używany przez jedną osobę, a może być jeszcze gorzej, gdy z tego samego mikrofonu korzysta kilku różnych wokalistów. Co więc powinniśmy zrobić, aby utrzymać higienę na możliwie najwyższym poziomie?

Jak utrzymać czystość mikrofonu

Opcja 1 – dodanie owiewki z gąbki. Owiewkę z gąbki można łatwo nałożyć oraz zdjąć. Można ją umyć w ciepłej wodzie z mydłem, wypłukać w czystej wodzie, delikatnie wycisnąć z nadmiaru wody, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia w przewiewnym miejscu przez całą noc. Czysta owiewka z gąbki świetnie się spisuje w ochronie grilla mikrofonu przed zanieczyszczeniami organicznymi charakterystycznymi dla śpiewania. Dodatkowo, gdy korzystamy z kolorowych owiewek, możemy dany kolor przypisać danemu wykonawcy, co pozwala utrzymać jeszcze wyższy poziom higieny (eliminujemy ryzyko pomyłki owiewki).

Opcja 2 - zapewnienie różnych grilli mikrofonowych dla każdego wykonawcy. Chociaż jest to trochę droższe rozwiązanie niż owiewki z gąbki, grille mogą być wymieniane na większości mikrofonów. Podobnie jak owiewki z gąbki, również wymienialne grille można umyć, wypłukać i wysuszyć.

Opcja 3 – użycie preparatu „Microphome”. Ten preparat w sprayu w bezpieczny sposób dezynfekuje zewnętrzną powierzchnię mikrofonu. W jego składzie nie ma alkoholu, zawiera on substancje przeciwbakteryjne, szybko wysycha i nie pozostawia śladów. Firma Shure nie przetestowała preparatu „Microphome” i nie jest w żaden sposób powiązana z jego producentem. Możemy tylko powiedzieć, że użytkownicy naszych mikrofonów podzielili się z nami dobrą opinią o tym preparacie.

Jak czyścić mikrofon?

W zamieszczonym poniżej filmie zostały przedstawione informacje na temat utrzymania czystości i wysokiego poziomu higieny mikrofonu wokalowego. Więcej różnych tematów związanych z użytkowaniem sprzętu oraz mikrofonów Shure można znaleźć w innych postach w dziale edukacji.

Marc Henshall

Marc forms part of our Pro Audio team at Shure UK and specialises in Digital Marketing. He also holds a BSc First Class Hons Degree in Music Technology. When not at work he enjoys playing the guitar, producing music, and dabbling in DIY (preferably with a good craft beer or two).