Marc Henshall,

Uzyskanie znakomitego dźwięku bębna basowego może być trudne, a wybór danego mikrofonu oraz sposobu miksowania w dużej mierze zależy też od gatunku muzyki. W przypadku popularnych stylów muzyki, taki jak rock, pop czy dance, ważne jest, aby perkusja stała się kręgosłupem utworu i zapewniała odpowiedni poziom energii, szczególnie w przypadku bębna basowego. Nasze upodobania dotyczące brzmienia są różne, ale wielu z nas będzie próbować uchwycić energię (uderzenie zlokalizowane w dolnym paśmie) lub atak (klik młoteczka pedału), a w większości przypadków najlepiej jest uchwycić ich odpowiedni miks.

To może być dość trudne do uzyskania... Umieszczając mikrofon wewnątrz bębna basowego i skierowując go w stronę młoteczka uzyskamy wyraźny atak. Alternatywnie ustawiając mikrofon przy krawędzi bębna basowego lub w otworze naciągu rezonansowego uzyskamy większą energię i mniejszy atak. Jak więc uchwycić najlepsze cechy z tych dwóch pozycji?

Bęben basowy i mikrofony beta52 oraz beta91

Świetne brzmienie bębna basowego z mikrofonami BETA52 oraz BETA91 (Uzyskanie energii i ataku uderzenia)

Shure produkuje 2 różne mikrofony bębna basowego, a każdy z tych mikrofonów ma określone właściwości i zalety. Beta52 jest zoptymalizowana pod kątem uzyskania „kopa” w dolnych częstotliwościach i jest to najlepszy mikrofon Shure do przechwycenia energii naszego bębna basowego. Z drugiej strony jest mikrofon Beta91, który również jest zoptymalizowany pod kątem użycia z bębnami basowymi, ale szczególnie dobrze działa, gdy jest umieszczony wewnątrz bębna i jego zadaniem jest przechwycenie ataku.

Popularną techniką omikrofonowania jest równoczesne użycie obydwu tych mikrofonów: Beta52 oraz Beta91, w celu połączenia najlepszych cech brzmieniowych tych dwóch konstrukcji. To podwójne omikrofonowanie bębna basowego jest czasami określane jako „in & out”. Polega ono na tym, że mikrofon Beta91 jest umieszczany wewnątrz bębna basowego, natomiast Beta52 jest ustawiany w pobliżu otworu naciągu rezonansowego, jak to zostało wcześniej opisane. Cała koncepcja polega na tym, aby uzyskać możliwie najlepsze brzmienie z każdego mikrofonu (w kontekście jego użycia), a następnie połączyć ich sygnał. Musimy jednak pamiętać, że w każdej sytuacji, gdy do przechwycenia dźwięku jednego instrumentu używamy kilku mikrofonów, może wystąpić problem znoszenia się częstotliwości na skutek niezgodności fazowych sygnałów. W celu uzyskania najlepszych rezultatów powinniśmy spróbować odwrócić fazę jednego kanału, aby zapewnić najbardziej spójny dźwięk.

Mikrofon Beta91 i bęben basowy

Shure Drum Mastery – dowiedz się więcej od profesjonalistów

Technika opisana w tym poście jest jedną z metod uzyskania idealnego brzmienia bębna basowego. Istnieje szereg innych technik stosowanych przez profesjonalnych inżynierów dźwięku, którzy wykorzystują do nich bardzo różne mikrofony. Bardzo ważne w naszym rozwoju jest poznawanie nowych technik, porównywanie ich z innymi, a następnie zastosowanie ich w praktyce i znalezienie tych, które najlepiej sprawdzają się w naszym przypadku. W poniższym wideo z naszej serii Shure Drum Mastery inżynier dźwięku Tom Colman opowiada profesjonalnemu perkusiście Darrenowi Ashfordowi o technikach omikrofonowania zestawu perkusyjnego, w tym o metodach, które zostały opisane w tym artykule.

Marc Henshall

Marc forms part of our Pro Audio team at Shure UK and specialises in Digital Marketing. He also holds a BSc First Class Hons Degree in Music Technology. When not at work he enjoys playing the guitar, producing music, and dabbling in DIY (preferably with a good craft beer or two).