Mike Petruccelli,

Jedną z najczęstszych decyzji, jaką muszą podjąć muzycy, jest wybór między mikrofonem przewodowym a bezprzewodowym. Posiadanie własnego mikrofonu jest ważnym krokiem w karierze każdego muzyka, a wybór między rozwiązaniem przewodowym a bezprzewodowym może nastręczać trudności.

Podczas gdy prostota rozwiązania przewodowego może być wielką zaletą, mikrofon bezprzewodowy może zapewnić wyjątkowe korzyści wykonawcom wykazującym dużą aktywność na scenie. W ostatecznym rozrachunku zwycięzcę powinny wskazać nasze osobiste preferencje.

Poniżej przedstawiamy kilka aspektów do rozważenia, jeśli jeszcze nie wiemy, co może być dla nas istotniejsze.

Kluczowy jest kontekst. Zawsze.

Czy podczas występów lubimy się dużo poruszać po scenie?

Czy gramy na instrumencie, który ze swej natury jest stacjonarny – np. perkusji czy klawiszach?

Czy będziemy czuć się komfortowo, mając świadomość, że nasz mikrofon będzie współpracować z wieloma innymi urządzeniami?

Czy mamy obawy o to, że możemy się potknąć o kable mikrofonowe na scenie?

Te aspekty związane bezpośrednio z występami na scenie są tak samo ważne jak charakterystyka częstotliwościowa, koszt danego rozwiązania, rodzaj przetwornika – dynamiczny czy pojemnościowy oraz jeszcze szereg innych czynników. Im więcej myślimy o fizycznym aspekcie występu na scenie, tym coraz bardziej przybliżamy się do wyboru właściwego rozwiązania.

Przewód mikrofonowy: może być obciążeniem

Czy chcemy tylko wyeliminować przewód mikrofonowy? Pytamy dlatego, że dla wielu osób jednoznaczna odpowiedź twierdząca jest już wystarczającym powodem, aby wybrać rozwiązanie bezprzewodowe.

Mikrofon bezprzewodowy zapewnia znacznie większą swobodę na scenie, jak również możliwość wyjątkowej interakcji ze wszystkimi i wszystkim, co jest w środowisku występu. Jeśli jesteśmy wykonawcą bardzo żywiołowym, który lubi poruszać się po scenie, świadomość tego, że nie jesteśmy ograniczeni przewodem mikrofonowym może być dodatkowym impulsem do jeszcze bardziej ekspresyjnego zachowania się na scenie. Na dodatek rozwiązanie bezprzewodowe eliminuje strach przed uszkodzeniem lub odłączeniem przewodu podczas występu. (Byłem na wielu koncertach kapel punkowych i widziałem wiele przewodów mikrofonowych, które po imprezach nadawały się tylko do śmietnika.)

kable owinięte wokół w czyichś nóg

Jeśli obawiamy się, że systemy bezprzewodowe są zbyt skomplikowane, warto wspomnieć, że systemy Shure nie tylko zapewniają doskonałą jakość dźwięku i gwarantują niezawodność działania, ale też są wyjątkowo łatwe w obsłudze. Nie musimy się już martwić, że stracimy legendarne brzmienie, do którego publiczność została przyzwyczajona, gdy korzystaliśmy z mikrofonów przewodowych. Wiele z naszych systemów zostało zaprojektowanych dla muzyków, którzy mają wypracowane już swoje własne brzmienie. Nie trzeba być inżynierem dźwięku, żeby używać ich bez żadnych obaw.

Przewód mikrofonowy: może być kołem ratunkowym

Wielu wykonawców oraz inżynierów dźwięku woli mikrofony przewodowe ze względu na ich łatwość użytkowania i prostotę, którą zapewnia jedynie połączenie przewodem. Użytkownicy mikrofonów przewodowych nigdy nie muszą zajmować się wyborem częstotliwości transmisji czy też poziomem naładowania baterii. Jeśli podczas występu pojawia się jakiś problem, jego rozwiązanie jej zazwyczaj proste, ponieważ jest znacznie mniej rzeczy, które mogły zawieść. Zwykle problem można natychmiast rozwiązać wymieniając przewód mikrofonowy na nowy lub szybko sprawdzając ścieżkę sygnału.

Dla osób, które nie chcą bawić się w obsługę wielu elementów lub szukać rozwiązania problemu w wielu miejscach, niezależnie od tego, jak bardzo dane rozwiązanie jest przyjazne dla użytkownika, mikrofon przewodowy może być najlepszym wyborem. W większości przypadków wszystkim, czego potrzebujemy, jest nasz mikrofon, ponieważ przewód mikrofonowy powinien już być w każdej sali koncertowej. Ta prostota jest bardzo kusząca, aby zdecydować się na rozwiązanie przewodowe. Co więcej, jeśli podczas występów jesteśmy w jednym miejscu, wówczas swoboda poruszania, jaką zapewnia rozwiązanie bezprzewodowe, nie jest istotnym kryterium wyboru.

Wykonawca z mikrofonem przy pianinie cyfrowym

Osobiste preferencje nie powinny być pominięte

Osobiste preferencje mogą mieć decydujące znaczenie przy wyborze danego rozwiązania. Jeśli chodzi o inwestycję w nasz warsztat, zawsze pojawiają się frustrujące momenty, gdy nie jesteśmy całkowicie przekonani do danego rozwiązania. Jeśli już występowaliśmy przed publicznością, będziemy mieli lepsze wyczucie tego, co wolimy i dlaczego. Czasami może to być wszystkim, co musimy wiedzieć, aby dokonać wyboru właściwego dla siebie mikrofonu.

Od autora: Pomimo tego, że sporadycznie potykam się o kable, wybrałem przewodowy mikrofon BETA 58A® , ponieważ podoba mi się sposób, w jaki za jego pośrednictwem brzmi mój głos. Spełnia on też moje potrzeby jako dojeżdżającego muzyka z ograniczoną przestrzenią w plecaku. Co więcej, ponieważ podczas śpiewania również gram na instrumencie, mój mikrofon cały czas jest umieszczony na statywie. Nie muszę poruszać się po scenie. Mikrofon przewodowy sprawdza się w moim przypadku zarówno w aspekcie praktycznym, jak również estetycznym, co mam nadzieję jest również ważne dla Ciebie, bez względu na to, na które rozwiązanie się zdecydujesz.

Mike Petruccelli

Mike Petruccelli is a Marketing Coordinator at Shure and a 2010 graduate of Ohio University. In his free time he enjoys performing music in the Chicago area, both as a solo artist and with his band. He is an avid songwriter who enjoys the music recording process from start to finish. His preferred live vocal microphone is the Beta 58A, and he’s on a lifelong search to find the best burrito in Chicago.