Paul Crognale,

Wszyscy piosenkarze mają artystów, których szanują i na których się wzorują. Jednak w niezwykle konkurencyjnym świecie muzyki najlepszym sposobem na wyróżnienie się jest stworzenie własnego stylu - i to może dotyczyć gry na gitarze, produkcji, gry na perkusji lub wokalu, który jest tematem tego artykułu.

W tym poście oraz zamieszczonym tutaj filmie omówimy kilka kwestii, które powinniśmy rozważyć podczas wykonywania ćwiczeń.

Singer-vocalist-performance

Dźwięki płaczliwe

Ta technika może być użyta do ożywienia występu. Jest często wykorzystywana przez muzyków country i jeśli jest użyta w umiarem, może wpłynąć na podniesienie ekspresji utworu, wyrażenie emocji w kluczowym momencie utworu lub danej frazy.

Modulacje głosu

Istnieje bardzo wiele technik modulacji głosu, ale najbardziej powszechnym typem jest ten, który jest używany na końcu frazy. Ponownie, jeśli ta technika jest użyta z wyczuciem, może sprawić, że nasz występ będzie miał bardziej osobisty charakter i dodatkowo pozwoli nam wyróżnić się spośród innych wykonawców.

Dźwięki wygaszane

Jest to ciekawa technika złagodzenia zwrotek oraz refrenów, które możemy chcieć trochę bardziej przepojonymi uczuciem i wyrażającymi nasze emocje.

Słabnące wymawiane zakończeń wersów

Ta technika jest wykorzystywana do uzyskania dewastacyjnego efektu w utworze „Take me to the Church” Hoziera, nadając wokalowi specyficzny charakter oraz zapewniając wyjątkową ekspresję.

W poniższym video Jono McNiel przedstawia przykłady wszystkich powyższych technik w kontekście popularnych piosenek, łącznie z wcześniej wspomnianego Hoziera. Każda z tych technik ma inny cel, ale wszystkie one pozwalają dodać piosenkom więcej ekspresji, a samym wykonawcom wypracować własny styl.

Wypróbujmy je sami i wzbogaćmy nasz warsztat o środki wyrazu, które pozwolą szybko wypracować własny rozpoznawalny styl śpiewania.

Zachęcamy do śledzenia kanału Shure Vocal Mastery na portalu YouTube gdzie można znaleźć więcej filmów specjalnie skierowanych do wokalistów. Jeśli chcesz nagrywać własny wokal, polecamy post na naszym blogu, w którym przedstawiamy porady w tym zakresie – jest on dostępny tutaj.

...a jeśli uważasz, że posiadasz już swój styl i chcesz wziąć udział w konkursie Vocal Mastery Competition, gdzie możesz wygrać sprzęt Shure, warsztaty Vocal Masterclass w Londynie i możliwość nagrania utworu w Metropolis Studio – kliknij tutaj.

Paul Crognale

Paul is Retail Marketing Manager for the UK, and also assists with Artists Relations. In his spare time, he is an avid collector of vinyl and runs a couple of record labels of his own. He also has a ‘peach’ or potentially ‘pink’ coloured bike – this fact is the source of much amusement to his colleagues.