Marc Henshall,

Nasz zespół techniczny jest regularnie pytany o wskazanie różnic między naszym klasykiem SM58 a jego bliskim kuzynem – modelem Beta58. Po pierwsze musimy to wyraźnie podkreślić: to nie jest kwestia tego, który z nich jest lepszy czy gorszy – obydwa mikrofony cechują się doskonałym dźwiękiem i właściwościami. Jednakże każdy model ma też pewne podstawowe cechy, które sprawiają, że są one odpowiednie do różnych zastosowań. Poniżej przedstawiono kilka kluczowych różnic, o których powinniśmy pamiętać...

SM58 Beta58

Charakterystyka kierunkowości:

Prawdopodobnie najbardziej oczywistą różnicą jest charakterystyka kierunkowości tych mikrofonów. SM58 posiada kardioidalną charakterystykę kierunkowości, podczas gdy model Beta 58A ma charakterystykę superkardioidalną. Charakterystyka kierunkowości ma wpływ na sposób, w jaki powinniśmy używać mikrofonu i określa też miejsca, w których jest on najbardziej odpowiedni do zastosowania.

Jak możemy zobaczyć na wykresach wzorów biegunowych, mikrofon kardioidalny będzie lepiej izolować dźwięk z tyłu mikrofonu, podczas gdy mikrofon superkardioidalny będzie lepiej izolować dźwięk docierający z boku. Obydwa mikrofony najlepiej odbierają dźwięk z przodu, natomiast w przypadku charakterystyki superkardioidalnej obszar odbioru dźwięku jest zawężony (bardziej kierunkowe działanie), a co za tym idzie, taki mikrofon jest mniej podatny na sprzężenia zwrotne, gdy znajduje się w środowisku, w którym pracują też prawidłowo umieszczone monitory podłogowe.

Poziom wyjściowy:

Dzięki zastosowaniu magnesu neodymowego, Beta 58A ma większą czułość i o 4 dB wyższy poziom wyjściowy w porównaniu do SM58.

Charakterystyka częstotliwościowa:

Beta58A ma rozszerzone dolne oraz górne pasmo w porównaniu do SM58. Wcale nie musi to oznaczać, że Beta58 jest lepsza, ponieważ w dużej mierze zależy to od charakteru brzmienia naszego głosu. W tym kontekście rozszerzona charakterystyka częstotliwościowa może, ale też nie musi, zapewniać dodatkowych korzyści.

Zakłócenia związane z obsługą mikrofonu:

W tym aspekcie Beta 58A jest bardziej „cicha” w porównaniu do SM58 dzięki zastosowaniu w niej bardziej zaawansowanego pneumatycznego systemu antywstrząsowego.

Grill:

Beta 58A posiada utwardzaną siatkę ochronną, co sprawia, że jest ona bardziej odporna na wgniecenia.

Podsumowanie:

Beta58 posiada szereg ulepszeń, które mogą być bardzo pożądane w wielu różnych aplikacjach, ale też w przypadku niektórych zastosowań, te inne właściwości mogą stanowić również pewną przeszkodę. Na przykład, jeśli występujemy w zespole metalowym, a nasz wokal jest pełen okrzyków i bardzo głośnego śpiewania – możemy nie potrzebować dodatkowej czułości ani rozszerzonej charakterystyki, zwłaszcza w górnym paśmie, które zapewnia Beta58. Wszystko jest kwestią zastosowania, naszych oczekiwań i gustu.

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat wyboru właściwego mikrofonu zachęcamy do zapoznania się z naszym poprzednim postem „Jak wybrać właściwy mikrofon?”.

Dostępne są też posty, w których porównano inne modele mikrofonów:

SM58 vs Beta58

Sm57 vs SM7b

SM57 vs Beta 57

Marc Henshall

Marc forms part of our Pro Audio team at Shure UK and specialises in Digital Marketing. He also holds a BSc First Class Hons Degree in Music Technology. When not at work he enjoys playing the guitar, producing music, and dabbling in DIY (preferably with a good craft beer or two).