Marc Henshall,

Jaka jest różnica między SM58 a Beta58A?

Nasz zespół techniczny jest regularnie pytany o wskazanie różnic między naszym klasykiem SM58 a jego bliskim kuzynem – modelem Beta58. Po pierwsze musimy to wyraźnie podkreślić: to nie jest kwestia tego, który z nich jest lepszy czy gorszy – obydwa mikrofony cechują się doskonałym dźwiękiem i właściwościami. Jednakże każdy model ma też pewne podstawowe cechy, które sprawiają, że są one odpowiednie do różnych zastosowań. Poniżej przedstawiono kilka kluczowych różnic, o których powinniśmy pamiętać...

SM58 Beta58

Charakterystyka kierunkowości:

Prawdopodobnie najbardziej oczywistą różnicą jest charakterystyka kierunkowości tych mikrofonów. SM58 posiada kardioidalną charakterystykę kierunkowości, podczas gdy model Beta 58A ma charakterystykę superkardioidalną. Charakterystyka kierunkowości ma wpływ na sposób, w jaki powinniśmy używać mikrofonu i określa też miejsca, w których jest on najbardziej odpowiedni do zastosowania.

Jak możemy zobaczyć na wykresach wzorów biegunowych, mikrofon kardioidalny będzie lepiej izolować dźwięk z tyłu mikrofonu, podczas gdy mikrofon superkardioidalny będzie lepiej izolować dźwięk docierający z boku. Obydwa mikrofony najlepiej odbierają dźwięk z przodu, natomiast w przypadku charakterystyki superkardioidalnej obszar odbioru dźwięku jest zawężony (bardziej kierunkowe działanie), a co za tym idzie, taki mikrofon jest mniej podatny na sprzężenia zwrotne, gdy znajduje się w środowisku, w którym pracują też prawidłowo umieszczone monitory podłogowe.

Poziom wyjściowy:

Dzięki zastosowaniu magnesu neodymowego, Beta 58A ma większą czułość i o 4 dB wyższy poziom wyjściowy w porównaniu do SM58.

Charakterystyka częstotliwościowa:

Beta58A ma rozszerzone dolne oraz górne pasmo w porównaniu do SM58. Wcale nie musi to oznaczać, że Beta58 jest lepsza, ponieważ w dużej mierze zależy to od charakteru brzmienia naszego głosu. W tym kontekście rozszerzona charakterystyka częstotliwościowa może, ale też nie musi, zapewniać dodatkowych korzyści.

Zakłócenia związane z obsługą mikrofonu:

W tym aspekcie Beta 58A jest bardziej „cicha” w porównaniu do SM58 dzięki zastosowaniu w niej bardziej zaawansowanego pneumatycznego systemu antywstrząsowego.

Grill:

Beta 58A posiada utwardzaną siatkę ochronną, co sprawia, że jest ona bardziej odporna na wgniecenia.

Podsumowanie:

Beta58 posiada szereg ulepszeń, które mogą być bardzo pożądane w wielu różnych aplikacjach, ale też w przypadku niektórych zastosowań, te inne właściwości mogą stanowić również pewną przeszkodę. Na przykład, jeśli występujemy w zespole metalowym, a nasz wokal jest pełen okrzyków i bardzo głośnego śpiewania – możemy nie potrzebować dodatkowej czułości ani rozszerzonej charakterystyki, zwłaszcza w górnym paśmie, które zapewnia Beta58. Wszystko jest kwestią zastosowania, naszych oczekiwań i gustu.

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat wyboru właściwego mikrofonu zachęcamy do zapoznania się z naszym poprzednim postem „Jak wybrać właściwy mikrofon?”.

Dostępne są też posty, w których porównano inne modele mikrofonów:

SM58 vs Beta58

Sm57 vs SM7b

SM57 vs Beta 57

O autorze

Marc Henshall

Marc forms part of our Pro Audio team at Shure UK and specialises in Digital Marketing. He also holds a BSc First Class Hons Degree in Music Technology. When not at work he enjoys playing the guitar, producing music, and dabbling in DIY (preferably with a good craft beer or two).