Nagrywanie domowe: Połączenia

Przed tym, jak sygnał cyfrowy będzie mógł zostać zapisany na twardym dysku, sygnał analogowy musi zostać skonwertowany na sygnał cyfrowy. W tym rozdziale znajdziemy informacje na temat różnych sposobów podłączenia mikrofonu do komputera.
 

Mikrofon

  • Symetrycznie: W większości przypadków mikrofony dostarczają analogowy sygnał audio. Mikrofony profesjonalne posiadają wyjście XLR z trzema stykami, którymi przekazywany jest sygnał symetryczny. Jeden styk jest masą, natomiast pozostałe dwa przekazują sygnał audio. Styk 2 jest określany jako styk gorący, natomiast styk 3 to styk zimny. W ten sposób zmniejsza się podatność na obecność zewnętrznych zakłóceń, co pozwala też na stosowanie dłuższych przewodów.
  • Niesymetryczne: Mikrofony klasy podstawowej często posiadają zamontowany na stałe przewód z niesymetrycznym złączem jack 6,3 mm lub 3,5 mm. Niesymetryczne wyjście przesyła sygnał korzystając z jednej żyły przewodu i jest bardziej podatne na zakłócenia zewnętrzne. Z tego powodu w profesjonalnych aplikacjach z użyciem mikrofonów są stosowane tylko połączenia symetryczne.

USB

Dostępnych jest coraz więcej profesjonalnych mikrofonów USB. Mikrofon USB to w ogólnym ujęciu typowy mikrofon z wbudowanym interfejsem USB audio, który służy do konwertowania sygnału analogowego na sygnał cyfrowy. Taki mikrofon może być bezpośrednio podłączony do portu USB komputera bez konieczności stosowania zewnętrznego interfejsu audio. Mikrofony USB, takie jak Shure PG27USB oraz PG42USB z funkcjonalności plug and play, są dobrym punktem początkowym do prac związanych z nagrywaniem domowym oraz podcastingiem. Ale jak podłączyć do komputera mikrofony, które nie posiadają wyjścia cyfrowego?

Karta dźwiękowa

W celu umożliwienia nagrywania analogowych sygnałów audio na twardym dysku komputera potrzebna jest karata dźwiękowa. Zasadniczo wszystkie notebooki oraz komputery stacjonarne są w nią wyposażone. Wiele wbudowanych kart dźwiękowych nie jest ekranowanych przeciw zakłóceniom elektrycznym, których źródłem są bardzo często wentylatory, twarde dyski oraz wewnętrzne układy elektroniczne komputera. Oznacza to, że do sygnału audio mogą być wprowadzane dodatkowe szumy i przydźwięki.

Co więcej, wiele wbudowanych kart dźwiękowych nie jest wyposażonych w złącza odpowiednie dla profesjonalnych mikrofonów, nie posiada zasilania fantomowego dla mikrofonów pojemnościowych oraz nie zapewnia wystarczającego wzmocnienia lub czułości, podczas pracy ze ścieżkami nagranymi z niskim poziomem sygnału. Z tych powodów zalecamy korzystanie z lepszej jakości kart dźwiękowych, które posiadają symetryczne wejścia XLR oraz odpowiedni przedwzmacniacz mikrofonowy. Takie karty dźwiękowe pozwalają na bezpośrednie podłączenie profesjonalnego mikrofonu i uzyskanie wysokiej jakości nagrań z niskim poziomem szumów.

W przypadku komputerów stacjonarnych dostępne są wysokiej jakości karty PCI. W przypadku notebooków najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z zewnętrznych kart dźwiękowych z wyjściem cyfrowym (USB lub Firewire). Takie karty mogą być łatwo podłączone do komputera i posiadają jedno lub więcej wejść XLR dla profesjonalnych mikrofonów, a także wbudowany przedwzmacniacz mikrofonowy.

Szybkim i łatwym rozwiązaniem w odniesieniu do wszystkich komputerów jest adapter X2u-to-USB, który posiada wejście XLR oraz wyjście USB. Wejście XLR jest symetryczne, a wyjście cyfrowe można połączyć bezpośrednio z portem USB komputera. X2u jest kompatybilny z komputerami PC oraz MAC i może działać bez konieczności zainstalowania dodatkowych sterowników.

 

INFO: Opóźnienie sygnału (latencja)
Latencja to opóźnienie, które pojawia się na ścieżce sygnałowej, wynikające z niezbędnego czasu, jaki potrzebny jest na konwertowanie sygnału analogowego na cyfrowy (lub odwrotnie) w celu jego dalszego przetwarzania. Opóźnienie najczęściej mierzone jest w milisekundach. Może ono pojawiać się w różnych punktach ścieżki sygnałowej i tym samym może też wyraźnie zwiększać się.

 

Jakie są konsekwencje tego, że dźwięki, które słyszymy podczas odsłuchu swojego śpiewania, nie pojawiają się w czasie rzeczywistym? Opóźnienie sygnału o około 4 ms jest zazwyczaj bez znaczenia. Większe opóźnienie wpływa już na poczucie rytmu i powoduje dyskomfort pracy. Na przykład, jeśli wokalista śpiewa do miksu zespołu, a latencja jest zbyt wysoka, będzie on zaczynać śpiew zbyt późno. Standardowe wbudowane karty dźwiękowe mają zwykle dość duże opóźnienie (200 ms i więcej).

Choć takie opóźnienie nie ma większego znaczenia dla podcastingu oraz podczas dogrywania głosu, nie jest do zaakceptowania dla muzyków, którzy nagrywają utwory techniką wielościeżkową. Wysokiej jakości karty dźwiękowe zapewniają latencję 4 ms lub krótszą.

Miksery

Trzecią możliwością jest użycie mikserów (inaczej „konsolet mikserskich” lub „stołów mikserskich”). Małe miksery, które posiadają kilka symetrycznych wejść XLR, są wystarczające do nagrań domowych. Wyjście z takich mikserów posiada kontrolę wzmocnienia poziomu sygnału i jest on na tyle wysoki, że może być ono podłączone do wejścia liniowego komputera.

Karty dźwiękowe wbudowane w komputery zapewniają zwykle wystarczająco dobrą jakość podczas pracy z użyciem wejścia liniowego, co pozwala na ich współpracę z mikserem. Jednak miksery najczęściej posiadają symetryczne wyjścia XLR, a karty dźwiękowe mają wejścia niesymetryczne. Konieczne jest więc użycie specjalnych przewodów lub adapterów. Zaletą mikserów jest możliwość łączenia sygnałów z różnych mikrofonów w jeden miks. Nawet, jeśli będziemy normalnie używać jednej ścieżki dla każdego sygnału – instrumentu lub głosu – mikser pozwoli nam dokonać szybkiego i łatwego nagrania na jednej ścieżce.

 


 

Sprzęt do nagrań za pomocą twojego komputera PC lub Mac

SM57 Instrument Mic and X2u XLR-to-USB Signal Adapter
SM57+X2u
SM58 Vocal Mic and X2u XLR-to-USB Signal Adapter
SM58+X2u
X2u XLR-to-USB Signal Adapter
X2U

Shure mikrofony USB

PG27USB USB Microphone for PC Home Recording
PG27USB
PG42USB Condenser USB Microphone for PC and Home Recording
PG42USB

Potrzebujesz słuchawek do monitoringu?

SRH240A Headphones
SRH240A
SRH440 Headphones
SRH440
SRH840 Headphones
SRH840