Czym jest osobisty monitoring douszny?

Poznanie monitoringu dousznego należy zacząć od tego, czym jest sam monitoring i dlaczego jest on niezbędny. Monitoring polega na umożliwieniu słyszenia (monitorowania) własnej gry lub śpiewania podczas występu, dzięki czemu dokładnie wiemy, co robimy sami oraz inni muzycy na scenie.

Monitoring sceniczny pojawił się w roku 1960, gdy coraz głośniejsze zespoły rockowe zaczęły odkrywać, że jeśli wszyscy muzycy zespołu mogą się wzajemnie słyszeć, mogą oni lepiej grać. Osiągnięto to przez wysyłanie określonych miksów dźwięku do specjalnych monitorów odsłuchowych leżących na scenie. Te właśnie klinowe konstrukcje zapoczątkowały erę monitoringu, jednakże były często zbyt głośne, nieporęczne i skupiały dźwięk w jednym miejscu.

Dzisiaj systemy monitoringu dousznego pozwalają każdemu słyszeć dokładnie to, na czym mu zależy, bez wpływu na to, co słyszą inni. Te systemy są bardzo komfortowe, a odsłuchy podłogowe zostały zastąpione poręcznymi systemami nagłośnieniowymi ze słuchawkami dousznymi.

 

Jakie są zalety osobistego monitorowania dousznego?

Tradycyjny monitoring jest realizowany przy użyciu ciężkich klinowych kolumn głośnikowych rozmieszczonych indywidualnie na scenie. Monitoring douszny zapewnia bardziej przyjemny i precyzyjny sposób monitoringu:

  • Jakość dźwięków: Gdy korzystamy z monitoringu dousznego, możemy doświadczać czystego sygnału i wysokiej jakości miksu sygnałów przy mniejszej głośności i z niższym poziomem zakłóceń z otoczenia. Co więcej, można zapewnić też lepszy dźwięk publiczności, ponieważ systemy monitoringu dousznego eliminują sprzężenia zwrotne. Zakłócenia i niekontrolowane dźwięki są bardzo często wynikiem głośno grających monitorów scenicznych. Przy monitoringu dousznym mikrofony na scenie nie odbierają już tych niepotrzebnych dźwięków.
  • Mobilność: Monitory podłogowe skupiają dźwięk w jednym miejscu. Przy monitorowaniu dousznym głośniki znajdują się w twoich uszach, dzięki czemu możesz swobodnie poruszać się po całej scenie i wszędzie słyszeć się doskonale.
  • Wygodny transport: Cały system monitoringu dousznego mieści się w aktówce, którą można łatwo zabrać ze sobą w każde miejsce. Monitory sceniczne nie tylko są głośne, ale też zajmują sporo miejsca na scenie i są ciężkie w transporcie.

 

Gdzie można korzystać z osobistego monitoringu dousznego?

Gdzie można korzystać z monitoringu dousznego? Zasadniczo z systemu monitoringu dousznego można korzystać we wszystkich aplikacjach, gdzie taki monitoring jest niezbędny.

  • Na scenie: zespoły bardzo często grają w różnych miejscach i w takich sytuacjach możliwość kontrolowania osobistych miksów sygnałów jest ogromną zaletą. Ponadto znacznie zmniejsza się przestrzeń i nakład pracy potrzebne przy transporcie, gdyż nie są potrzebne ciężkie wzmacniacze i duże monitory sceniczne.
  • Sale prób: Monitoring douszny przekształca słabe akustycznie pomieszczenia w dobre brzmieniowo sale prób. Dzięki temu mamy nie tylko większy komfort gry, ale też możemy znacznie ograniczyć obciążenie głosu oraz dzwonienie w uszach.
  • Studio: Podczas nagrywania wykonawca korzystający z monitoringu dousznego może łatwiej kontrolować poziomy głośności i samodzielnie ustawiać głośności kontrolnego kliku ścieżki. Małe wkładki douszne zapewniają też większy komfort w porównaniu do dużych i czasami ograniczających ruchy tradycyjnych słuchawek. Słuchawki douszne lepiej izolują też zakłócenia zewnętrzne i zapobiegają przenikaniu dźwięków podczas dogrywania kolejnych partii wokalnych.
  • Wykonawcy muzyki klasycznej: Wzbudzanie się instrumentów akustycznych ze strony monitorów podłogowych jest bardzo częstą przyczyną powstawania sprzężeń zwrotnych na scenie. Zarówno na scenie, jak również w „kanale orkiestrowym” systemy monitoringu dousznego zapewniają wykonawcom możliwość dyskretnego odsłuchu bez poświęcania jakości brzmienia, której oczekuje publiczność.
  • Wykonawcy teatralni i sceniczni: Ta grupa wykonawców doceni czystsze sceny pozbawione zbędnych elementów, dzięki wyeliminowaniu obecności monitorów podłogowych. Jednak największą zaletą monitoringu dousznego w tych sytuacjach jest możliwość słyszenia przez aktorów, aktorki czy obsługę wskazówek przekazywanych przez reżysera, gdy w tym samym czasie publiczność zupełnie nie jest tego świadoma.
  • Reportaże w terenie: Oprócz zalet związanych z jakością dźwięku, systemy monitorowania dousznego pozwalają reporterom i osobom, z którymi przeprowadzane są wywiady, lepiej izolować się od dźwięków otoczenia. Umożliwiają one również sterowanie zdarzeniami za pośrednictwem łącza satelitarnego i mogą być używane jako bezprzewodowe systemy odsłuchu zwrotnego (IFB) dla operatorów kamer, inspicjentów czy wykonawców.