Jakie są drogi dotarcia dźwięku do uszu?

[Pictures: 8. PSM400 – Components]

Podobnie jak w przypadku mikrofonów istnieją dwa sposoby dotarcia dźwięku do uszu: przewodowy oraz bezprzewodowy. Obydwa te systemy składają się z uzupełniających się elementów, które pozwalają słyszeć miks monitorowy w uszach. Należą do nich:

In-Ear Monitoring Components: Transmitter, Receiver, Earphones, Mixer
In-Ear Monitoring Components  • Słuchawki douszne: kompaktowe i wysokiej jakości stereofoniczne monitory douszne.
  • Odbiornik bodypack: Eleganckie i poręczne urządzenia, które odbierają dźwięki i zapewniają nad nimi kontrolę.
  • Nadajnik – moduły, które służą do przesyłania dźwięku dla systemów bezprzewodowych.
  • Mikser – moduły, które zapewniają zaawansowany poziom kontroli nad dźwiękiem.

 

 

Przewodowy osobisty monitoring douszny

Jeśli jesteśmy w jednym miejscu przez większość czasu, co ma zwykle miejsce w przypadku perkusisty, klawiszowca czy osób śpiewających w chórkach, systemy przewodowe są rozsądnym wyborem. Są one tańszą alternatywą i dodatkowo powodują oszczędność w dostępnym paśmie częstotliwości radiowych.

Systemy przewodowe monitoringu dousznego składają się lekkiego i małego modułu bodypack oraz pary słuchawek dousznych. Moduł bodypack jest podłączony bezpośrednio do miksera przy użyciu przewodu. Wykonawca słyszy miks monitorowy w słuchawkach dousznych.

Bezprzewodowy osobisty monitoring douszny

Bezprzewodowe systemy monitoringu dousznego zapewniają wykonawcom pełną swobodę ruchu na scenie. Podobnie jak w przypadku systemów przewodowych, muzycy przypinają odbiornik bodypack do paska spodni, paska gitary czy wkładają do kieszeni. Miks monitorowy nie jest przesyłany przewodem, a za pośrednictwem częstotliwości radiowych i z tego powodu niezbędna jest obecność nadajnika, który będzie przekazywać sygnał tą drogą. To urządzenie jest podłączone do miksera za pośrednictwem przewodu.

Hybrydowy osobisty monitoring douszny

Niektóre urządzenia bodypack (jak Shure P2R) są hybrydowe. Oznacza to, że odbiorniki są w stanie pracować zarówno w systemach przewodowych, jak również bezprzewodowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zacząć od połączenia przewodowego, a w przyszłości dokupić nadajnik bezprzewodowy, gdy nasz budżet będzie na to gotowy.

Taki system można zastosować w każdej konfiguracji w zależności od ustawień. Istnieją również warianty, które wykraczają poza zwykłe połączenie pracy przewodowej i bezprzewodowej. Na przykład perkusista może otrzymywać bezprzewodowo douszny miks monitorowy i bezpośrednio do odbiornika bodypack dodawać przewodowo ścieżkę z klikiem.

osobiste douszne systemy monitoringu

PSM 200
PSM700 In-Ear Monitoring System
PSM 700 Discontinued
PSM400 In-Ear Monitoring System
PSM 400 Discontinued

Profesjonalne Słuchawki douszne

scl2_1_col
SCL2 Discontinued
scl3_1_col
SCL3 Discontinued
scl4_black_1_col
SCL4 Discontinued