Jak wybrać odpowiedni system monitoringu dousznego

Stereo or mono?

Tradycyjny monitoring jest realizowany wyłącznie w trybie mono. Monitoring douszny pozwala również na monitoring stereofoniczny. W trybie mono w obydwu słuchawkach dousznych słychać ten sam dźwięk. Tryb stereo pozwala na odsłuch pełnego i niezwykle precyzyjnego sygnału monitoringu, jaki jest tylko możliwy.

Jednakże obraz stereo nie jest przydatny dla wszystkich wykonawców, a niektórzy z nich preferują tryb mono, ponieważ sygnał stereo nie „zmienia się” wraz z poruszaniem się na scenie. Tryb stereo jest wyjątkowo użyteczny dla pianistów, gdyż pozwala słyszeć dźwięki fortepianu w bardzo naturalny sposób. Dostępne są systemy mono oraz stereo. Systemy mono mogą być używane tylko w trybie mono, natomiast systemy stereo mogą pracować w trybie mono oraz stereo.

Systemy stereo firmy Shure posiadają szczególną cechę określaną jako MixMode. Jest to tryb dwukanałowy, który pozwala na kontrolowanie relatywnych poziomów dwóch oddzielnych sygnałów (na przykład miksu zespołu oraz wokalu), podczas równoczesnego słuchania obydwu sygnałów w obydwu uszach.

Bezprzewodowy lub przewodowy osobisty monitoring douszny: Jesteś wykonawcą stacjonarnym czy mobilnym?

  • Stacjonarny: Jeśli znajdujemy się w jednym miejscu przez większość czasu, tak jak na przykład perkusista, klawiszowiec czy osoby śpiewające w chórku, systemy przewodowe są prostszym wyborem i tańszą alternatywą.
  • Mobilny: Jeśli podczas występu musimy się poruszać, należy wybrać system bezprzewodowy zapominając całkowicie o przewodach. Niezależnie, w którym miejscu sceny znajdziemy się, będziemy znakomicie słyszeć miks sygnałów. Systemy bezprzewodowe są bardziej rozbudowane niż przewodowe, jednak oferują znacznie większą elastyczność zastosowania.

Miks monitoringu: Czy możemy wspólnie użytkować miks monitoringu z innymi osobami czy też potrzebujemy indywidualnego miksu monitoringu?

  • Miks współdzielony: Przy współdzielonym miksie bezprzewodowym, każdy w grupie z odbiornikiem bezprzewodowym bodypack może słyszeć ten sam miks monitorowy przekazywany z jednego nadajnika. Jest to najbardziej ekonomiczne dla zespołów rozwiązanie monitoringu dousznego.
  • Miks osobisty: W przypadku zespołów lub grup wokalnych czy instrumentalnych, wykonawcy bardzo często chcą otrzymywać miks monitorowy dopasowany do ich potrzeb i preferencji. Zazwyczaj muzyk chce słyszeć siebie głośniej niż resztę zespołu. Systemy przewodowe nie zapewniają tego. Natomiast w przypadku systemów bezprzewodowych każdy muzyk musi posiadać swój własny odbiornik i nadajnik bezprzewodowy. Jeśli muzycy preferują miks mono, ilość nadajników może być zmniejszona o połowę. Przykładem może być sygnał przesyłany z jednego nadajnika stereo do wokalisty i gitarzysty. Z lewej strony jest miks dla wokalisty, a z prawej strony jest miks dla gitarzysty. W MixMode wokalista może użyć gałki balansu do odbioru tylko lewego sygnału i dzięki temu mieć swój własny miks. W taki sam sposób gitarzysta, który obróci gałkę balansu w prawą stronę otrzyma również swój własny miks monitorowy.

Bezprzewodowy osobisty monitoring douszny: Jak wiele kanałów ma działać równocześnie?

Częstotliwości RF – niezależnie od tego, czy mówimy o mikrofonach bezprzewodowych czy systemach monitoringu dousznego – należy je wybrać bardzo starannie. W celu ułatwienia konfiguracji wszystkie systemy monitoringu dousznego Shure posiadają wstępnie wybrane częstotliwości, które są ze sobą kompatybilne.

To oznacza, że mogą one działać równocześnie bez wzajemnego niekorzystnego wpływania na siebie. Wszystkie systemy posiadają maksymalną liczbę kompatybilnych kanałów, a liczba kanałów potrzebnych w danej aplikacji określa właściwy system dla naszych potrzeb. Musimy jednak pamiętać o liczbie bezprzewodowych systemów mikrofonowych, które będą użytkowane w tym samym czasie.

osobiste douszne systemy monitoringu

PSM 200
PSM700 In-Ear Monitoring System
PSM 700 Discontinued
PSM400 In-Ear Monitoring System
PSM 400 Discontinued

Profesjonalne Słuchawki douszne

scl2_1_col
SCL2 Discontinued
scl3_1_col
SCL3 Discontinued
scl4_black_1_col
SCL4 Discontinued