Pozycjonowanie mikrofonu: Mowa

Omikrofonowanie: Mowa

Zostały napisane niezliczone artykuły dotyczące sposobów wykonywania podcastingu, który jest aktualnie głównym trendem w przekazywaniu słowa mówionego, ale w niewielu z nich można znaleźć użyteczne wskazówki dotyczące poprawnego nagrania głosu ludzkiego. Poniżej przedstawiamy kilka sugestii:

  • Mikrofon należy ustawić w odległości 15 – 30 cm od ust. W celu uniknięcia odbierania niepożądanych odbić dźwięków w pomieszczeniu i jego pogłosu mikrofon należy trzymać tak blisko ust jak jest to możliwe. Mikrofonu nie należy też trzymać zbyt blisko ust. Efekt zbliżeniowy, który powoduje wzrost obecności niskich częstotliwości, gdy mikrofon kierunkowy znajduje się bardzo blisko ust, może sprawiać, że głos będzie „zamulony” lub nadmiernie basowy.
  • Skieruj mikrofon nieco poniżej lub powyżej ust. Takie ustawienie minimalizuje efekt „popping” powodowany przez spółgłoski wybuchowe (np. „p” czy „t”).
  • Należy stosować zewnętrzny filtr pop. Choć większość mikrofonów posiada wbudowane różne formy owiewek, dodatkowy filtr zapewnia dodatkowe zabezpieczenie przez zgłoskami wybuchowymi pop. Filtr pop może też służyć jako element pozwalający na utrzymywanie stałej odległości od mikrofonu.
  • Mikrofon należy trzymać z dala od powierzchni odbijających dźwięki. Odbicia dźwięków powodowane przez twarde powierzchnie takie jak blaty stołów lub statywów nutowych mogą niekorzystnie wpływać na jakość dźwięków odbieranych przez mikrofon.
  • Należy mówić bezpośrednio do mikrofonu. Wysokie częstotliwości są niezwykle kierunkowe i w przypadku, gdy odwrócimy głowę od mikrofonu, odebrane dźwięki będą wyraźnie ciemniejsze i mniej zrozumiałe.