Mikrofony: Typy przetworników

Mikrofony: Podstawy techniczne

Mikrofony są używane wszędzie tam, gdzie głos lub sygnał instrumentu muszą być wzmocnione – zarówno na scenie, sali prób, podczas prezentacji czy też w trakcie nagrywania w domu lub studiu. Istnieją trzy główne cechy techniczne, które odróżniają mikrofony od siebie. Znajomość tych cech jest bardzo ważna, aby dokonać najlepszego wyboru dla określonych zastosowań:

  • Typy przetworników: Jak mikrofon fizycznie zbiera dźwięk i przekształca go na sygnał elektryczny?
  • Wykres kierunkowości: Z jakiego kierunku mikrofon zbiera dźwięk?
  • Pasmo przenoszenia: Czy poziom wyjściowy wszystkich częstotliwosci jest taki sam?

Mikrofony: Typy przetworników (dynamiczny, pojemnościowy, wstęgowy)

Przetwornik jest sercem mikrofonu. Przekształca on dźwięk na sygnał elektryczny. Dwa najbardziej popularne typy mikrofonów to: dynamiczne oraz pojemnościowe. Kolejnym bardziej wyspecjalizowanym typem są mikrofony wstęgowe.

Mikrofony dynamiczne

Dynamic Microphone SchemeMikrofony dynamiczne wykorzystują membranę, cewkę oraz magnes. Cewka znajduje się w polu magnetycznym i jest przymocowana do tylnej części magnesu.
Ruch cewki w polu magnetycznym powoduje wytwarzanie sygnału elektrycznego, którego postać jest adekwatna do dźwięku odbieranego przez membranę.

Mikrofony dynamiczne mają zasadniczo prostą budowę i z tego powodu są bardzo wytrzymałe oraz relatywnie tanie.
Wytrzymują one niezwykle wysokie poziomy ciśnienia akustycznego i w dużym stopniu są one odporne na ekstremalne temperatury oraz poziomy wilgotności.
Mikrofony pojemnościowe

Condenser Microphone SchemeMikrofony pojemnościowe bazują na spolaryzowanej elektrycznie membranie / płycie tylnej, który to zestaw tworzy kondensator wrażliwy na dźwięk. Gdy membrana jest pobudzona do ruchu przez falę dźwiękową, zmienia się odległość między membraną a płytą tylną, a tym samym zmienia się pojemność kondensatora.

Ta różnica w odległości między tymi elementami generuje sygnał elektryczny. Wszystkie mikrofony pojemnościowe muszą być zasilane: za pośrednictwem baterii umieszczonej w mikrofonie lub fantomowo za pośrednictwem przewodu sygnałowego z miksera (Słownik pozycja 61). Przetworniki pojemnościowe są bardziej czułe i zapewniają bardziej wyrównane i naturalne brzmienie, szczególnie w zakresie wysokich częstotliwości.
Mikrofony wstęgowe

Ribbon microphones schemeMikrofon wstęgowy jest odmianą mikrofonu dynamicznego, który wykorzystuje cienką wstęgę przewodzącą prąd, która jest umieszczona między nabiegunnikami magnesu. Mikrofony wstęgowe są zasadniczo dwukierunkowe. Odbierają one dźwięki z przodu oraz z tyłu mikrofonu, ale nie z jego boków (pod kątem 90 stopni).

Mikrofony dynamiczne

PGA58
SM58
Beta 58A

Mikrofony pojemnościowe

PGA81
SM81
KSM9

Video: Ribbon Microphones

Get Flash to see this player.
Video: Ribbon Microphones

Mikrofony wstęgowe

KSM313/NE
KSM353/ED