Mikrofony: Charakterystyka kierunkowości

Mikrofony: Charakterystyka kierunkowości

Charakterystyka kierunkowości mikrofonu to jego czułość na dźwięki docierające do niego z różnych kierunków lub pod różnym kątem. Inaczej mówiąc to sposób, w jaki mikrofon słyszy dźwięki z różnych kierunków. Najczęściej spotykanymi charakterystykami kierunkowości mikrofonów są: wszechkierunkowa, kardioidalna oraz superkardioidalna.

Kardioidalna

Microphone Cardioid PatternMikrofon kardioidalny cechuje się większą czułością z przodu oraz mniejszą czułością
z tyłu.
Dobrze izoluje on niepożądane dźwięki otoczenia i jest o wiele bardziej odporny
na sprzężenia zwrotne w porównaniu
do mikrofonu wszechkierunkowego.
Te cechy sprawiają, że mikrofon kardioidalny jest wyjątkowo użyteczny na głośnych scenach.
Superkardioidalna

Microphone Supercardioid PatternMikrofony superkardioidalne posiadają węższe pole odbioru dźwięków w porównaniu
do kardioidalnych oraz jeszcze lepiej izolują dźwięki otoczenia. Jednocześnie cechuje
je pewna zdolność do odbierania dźwięków bezpośrednio z tyłu mikrofonu. Z tego powodu ważne jest właściwe umieszczenie monitorów odsłuchowych.
Mikrofony superkardioidalne są najbardziej odpowiednie w przypadku, gdy potrzebny jest precyzyjny odbiór jednego źródła sygnału
w głośnym środowisku. Są też on najbardziej odporne na sprzężenia zwrotne.
Wszechkierunkowa

Microphone Omniderectional PatternMikrofon wszechkierunkowy posiada taki sam poziom wyjściowy sygnału lub czułość dla dźwięków docierających pod różnymi kątami.
W taki sam sposób odbiera on dźwięki ze wszystkich kierunków. Dzięki temu nie ma potrzeby precyzyjnego ustawienia mikrofonu względem źródła dźwięku, co jest szczególne użyteczne w przypadku mikrofonów typu lavalier (przypinanych do odzieży).
Niekorzystną cechą jest to, że mikrofony wszechkierunkowe nie być izolowane od niepożądanych źródeł dźwięków np. kolumn głośnikowych PA, a tym samym są bardziej podatne na sprzężenia zwrotne.
Ósemkowa (dwukierunkowa)

Microphone polar pattern figure of eightMikrofon o ósemkowej charakterystyce kierunkowości odbiera dźwięki z przodu oraz
z tyłu, a nie odbiera dźwięków docierających
z jego boków (pod kątem 90 stopni).
Ósemkową charakterystykę kierunkowości mają najczęściej mikrofony wstęgowe oraz mikrofony z dużą membraną.
Symbole dla charakterystyk kierunkowości

Symbol  Charakterystyka kierunkowości
 Kardioidalna
 Superkardioidalna
 Ósemkowa
 Wszechkierunkowa
 Półkardioidalna
 Hyperkardioidalna

 

INFO: Efekt zbliżeniowy
Każdy mikrofon kierunkowy (np. kardioidalny, superkardioidalny) cechuje się obecnością tzw. efektu zbliżeniowego. Powstaje on, gdy mikrofon jest zbliżany do źródła dźwięku. Wówczas następuje wzrost obecności niskich tonów i powstawanie bardziej ciepłego brzmienia. Profesjonalni wokaliści bardzo często wykorzystują ten efekt. W celu przetestowania obecności i zakresu tego efektu należy przybliżać mikrofon do ust podczas śpiewania i słuchać zmian brzmienia wokalu w głośnikach.