Historia firmy Shure

Zaczynając skromnie w roku 1925 od hurtowni części radiowych, firma Shure stała się światowym liderem w dziedzinie elektroniki audio.

Produkty Shure były już wszędzie i widziały już wszystko.

Kroki milowe Shure

 

Dekada 1920

Sidney N. Shure
Sidney N. Shure • 1925
25 kwietnia Sidney N. Shure powołuje do życia Shure Radio Company jako jednoosobową firmę zajmującą się sprzedażą zestawów do montażu radioodbiorników, przed tym, zanim na rynek trafiły gotowe odbiorniki radiowe. W ciągu trzech lat zatrudnienie w firmie Shure wzrosło do ponad 75 osób.
 
 • 1929
Stany Zjednoczone dotyka wielki kryzys. Rynek zestawów radiowych do samodzielnego montażu kurczy się, gdy do sprzedaży trafiają fabryczne radioodbiorniki. Opórcz sprzedaży podzespołów radiowych firma Shure staje się wyłącznym dystrybutorem małego producenta mikrofonów.

 
Dekada 1930

Shure Classic Mics Medley • 1932

Wprowadzając na rynek Model 33N Two-Button Carbon Microphone, Shure staje się jednym z zaledwie czterech producentów mikrofonów w Stanach Zjednoczonych. Jest to pierwszy lekki i wysokiej sprawności produkt na rynku zdominowanym przez duże i drogie urządzenia.

 • 1936

Na rynku pojawia się pierwszy mikrofon pojemnościowy 40D oraz pierwszy mikrofon kwarcowy Model 70. Shure otrzymuje pierwszy patent na stylowy i praktyczny system zawieszenia mikrofonów. 

Shure Unidyne Classic Advertisement Shot • 1939

Model 55 Unidyne jest pierwszym jednoczęściowym mikrofonem kierunkowym. Jego wysokie walory użytkowe i charakterystyczna forma sprawiają, że staje się on „najbardziej rozpoznawalnym mikrofonem na świecie”.

Postaci historyczne takie jak Franklin D. Roosevelt, John F. Kennedy czy Martin Luther King korzystają z tego mikrofonu do wygłaszania swoich przesłań, a 55 Unidyne staje się też nieodłącznym partnerem takich artystów jak Groucho Marx oraz Elvis Presley.

Do dnia dzisiejszego jego niepowtarzalny i wyjątkowy kształt symbolizuje ducha całego pokolenia.
Dekada 1940

The first Shure Factory • 1941 – 1944

Shure wygrywa kontrakty na dostarczanie mikrofonów dla sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w czasie trwania Drugiej Wojny Światowej. Dzięki temu umacnia swoją pozycję jako producent niezawodnych i wytrzymałych mikrofonów wysokiej jakości. Firma wdraża niezwykle surowe wymagania dla sprzętu wojskowego (MILSPEC) podczas kontroli jakości wszystkich mikrofonów Shure. Te standardy są stosowane do testowania produktów Shure do dnia dzisiejszego.

 • 1948

Shure wprowadza pierwszy kartridż gramofonowy pozwalający na odtwarzanie płyt długogrających (LP) oraz singli 78 rpm (revolutions per minute). Shure staje się największym producentem wkładek mikrofonowych w Stanach Zjednoczonych.
Dekada 1950

Shure Vagabond
W tym okresie Shure wprowadza szereg różnych produktów. Unidyne 55S jest mniejszą wersją słynnego modelu „Elvis Mic” Unidyne 55.

Zostaje wprowadzony pierwszy mikrofon wstęgowy Shure Model 300, a także kilka wkładek mikrofonowych (M12, M3D).

Na rynku pojawia się też pierwszy system mikrofonu bezprzewodowego dla artystów o nazwie Vagabond. Zasilany dwiema bateriami od aparatów słuchowych, system ten może przesyłać sygnał w promieniu stanowiącym obszar około 65 metrów kwadratowych.

Dekada 1960

Shure V15 • 1964

V-15 Stereo Dynetic Cartridge zostaje okrzyknięty „jednym z najdoskonalszych kartridżów gramofonowych w historii”. Charakteryzuje go 15-stopniowy pionowy kąt natarcia oraz symetryczna eliptyczna igła.

 

 • 1965

Pojawia się mikrofon dynamiczny SM57 o solidnej konstrukcji, wysokiej niezawodności oraz charakteryzujący się bardzo czystym i naturalnym brzmieniem. Do dnia dzisiejszego jest on wyposażeniem mównicy Prezydenta Stanów Zjednoczonych, podobnie jak miało to miejsce w przypadku wszystkich pozostałych Prezydentów poczynając od Lyndona B. Johnsona.

 • 1966

Shure SM58 („SM” od „Studio Microphone”) staje się wyborem muzyków grup rock-and-rollowych takich jak The Who oraz The Rolling Stones, którzy to doceniają w nim znakomite połączenie wytrzymałości oraz wyjątkowej jakości brzmieniowej. Szybko staje się on standardem dla wokalu scenicznego. SM58 pozostaje do dnia dzisiejszego najbardziej popularnym mikrofonem wokalowym na świecie.

SM58 jest najlepiej sprzedającym się mikrofonem wokalowym na świecie.
 

SM58 the best selling vocal microphone worldwide • 1967

Eddie Kramer używa do pracy trzech mikserów Shure M67 podczas legendarnego festiwalu Woodstock.
Dekada 1970

 • 1976

Na rynek zostaje wprowadzony model SM11 - najmniejszy na świecie dynamiczny mikrofon lavalier.

 

Shure SM81 • 1978

SM81 jest pierwszym mikrofonem pojemnościowym, który łączy studyjną jakość brzmienia z wytrzymałością i niezawodnością, które są wymagane podczas występów na żywo.
Dekada 1980

Shure Beta 57 Instrument Microphone • 1982 – 1984

Wokal Michaela Jacksona na najlepiej sprzedającym się albumie wszech czasów „Thiller” jest nagrywany przy użyciu mikrofonu SM7.

Shure otwiera fabrykę w Wheeling na przedmieściach Chicago oraz w dwóch meksykańskich miejscowościach Agua Prieta oraz Juarez. Na rynku pojawiają się: mikser FP31, który bardzo łatwo zamontować na kamerach Betacam, Automatic Microphone System (AMS) przeznaczony do pracy w nagłośnieniach stałych oraz mikrofon powierzchniowy SM91. Instytucje takie jak NASA, Pentagon oraz wiodące rozgłośnie radiowe korzystają z Shure ST6000 Teleconferencing System.

Shure Beta 58 Vocal Microphone • 1989

Mikrofony Beta 58 oraz Beta 57 dzięki ich superkardioidalnej charakterystyce kierunkowości oraz wysokiemu poziomowi sygnału wyjściowego zapewniają na estradach niezrównaną czułość przed pojawieniem się sprzężeń zwrotnych.
Dekada 1990

 • 1990

Shure wchodzi na rynek mikrofonów bezprzewodowych z serią L. W ciągu dekady Shure zdominował na całym świecie tę kategorię produktów bezprzewodowych.

 • 1991

Zostaje otwarta europejska siedziba w Heilbronn w Niemczech. Shure Europe GmBH zapewnia sprzedaż, serwis i wsparcie dla centrów dystrybucyjnych Shure w Europie, na Środkowym Wschodzie oraz w Afryce.

 • 1995

Sidney N. Shure umiera w wieku 93 lat. Prezesem zarządu zostaje wybrana Rose L. Shure

 • 1996

Shure wprowadza na rynek swój pierwszy cyfrowy procesor sygnałowy (DSP): DFR11EQ Digital Feedback Reducer.

 • 1999

W Hong Kongu zostaje otwarta siedziba Shure Asia Limited, która zajmuje się obsługą centrów dystrybucyjnych oraz przedstawicieli na obszarze Azji oraz w regionie pacyficznym.

Mikrofon studyjny KSM32 trafia na stół Jay'a Leno w jego programie The Tonight Show.
 


 

XXI wiek

Shure Grammy Award • 2002

Firma Shure powołuje Shure Distribution GmbH, spółkę zależną Shure Europe GmbH, która zajmuje się bezpośrednią sprzedażą dla przedstawicieli Shure w Niemczech.

 • 2003

Shure przejmuje HW International - swego długoletniego partnera i centrum dystrybucyjne w Zjednoczonym Królestwie i przekształca je w Shure Distribution UK.

Shure US przenosi się do nowej siedziby korporacji w Niles w stanie Illinois.

Shure otrzymuje nagrodę 2003 Technical GRAMMY przyznaną przez National Academy of the Recording Arts and Sciences®. Jest ona przyznawana osobom oraz/lub firmom, które wniosły wyjątkowy wkład techniczny w dziedzinę nagrywania.

 • 2005

Shure otwiera dwa nowe obiekty w Chinach: niezwykle nowoczesną fabrykę w Suzhou oraz biuro sprzedaży oraz marketingu w Szanghaju.

 • 2006

Zostaje wprowadzone zupełnie nowe rozwiązanie w produktach odsłuchu osobistego przez zastosowanie potrójnego przetwornika w E500 Sound Isolating Earphones.

Shure wprowadza model KSM9 – pierwszy najwyższej jakości ręczny mikrofon pojemnościowy, który posiada przełączalną charakterystykę kierunkowości: kardioidalną oraz superkardioidalną. Przenosi on studyjną jakość dźwięków na sceny koncertowe.

W odpowiedzi na potrzeby najbardziej wymagających i najbardziej rozbudowanych aplikacji wykorzystujących systemy bezprzewodowe, Shure wprowadza UHF-R Wireless System.
 

The Shure Facilities in Niles • 2007

Zostają wprowadzone słuchawki douszne SE Sound Isolating Earphones w następstwie wielokrotnie nagradzanej serii E. Cechuje je lepsze brzmienie, nowoczesna stylistyka, modułowa budowa oraz ulepszona ergonomia. Shure wprowadza też Music Phone Adapter (MPA), eleganckie akcesoria, które przekształcają nowe słuchawki douszne w stereofoniczny zestaw słuchawkowy dla telefonów mobilnych.

 • 2008

Model 55 Unidyne, który pojawił się na rynku w roku 1939, zostaje wprowadzony do TECnology Hall of Fame. Fundacja na rzecz doskonałości w dziedzinie audio ustanowiła Hall of Fame w celu uznania i uhonorowania produktów audio oraz rozwiązań w tej dziedzinie, które istotnie przyczyniły się do rozwoju technologii audio.

Mikrofony Shure są zamontowane na mównicy Baracka Obamy, Prezydenta Stanów Zjednoczonych, podczas jego przemowy do setek tysięcy osób w trakcie nocy wyborczej w Grant Parku w Chicago.

Shure SRH840 Professional Headphones • 2009

Shure przejmuje producenta mikrofonów studyjnych Crowley & Tripp i wprowadza dwa najwyższej jakości mikrofony wstęgowe: KSM313 oraz KSM353.

Mikrofon wokalowy Super 55 Deluxe posiada postać kultowej konstrukcji 55 Unidyne, a jednocześnie oferuje superkardioidalny kartridż oraz żywy niebieski kolor.

Zostają wprowadzone na rynek mikrofony USB: PG42USB oraz PG27USB. Obydwa mikrofony zapewniają kompletne rozwiązania dla zwolenników nagrywania z użyciem komputerów PC oraz MAC, a także oferują jakość Shure i pełną funkcjonalność „plug and play”.

Shure dodaje nową kategorię do swojego już bardzo bogatego portfolio: serię słuchawek SRH, która wyznacza pozycję firmy na rynku słuchawek.